Rodzaje dostaw kurierskich, czyli tajemnicze litery P i D

Krzysztof Jagielski
21.05.2021

Zastanawiając się, jaką firmę kurierska wybrać dość często powstaje również pytanie o tryb dostawy - oczekiwany przez klienta sposób doręczenia przesyłki. Jak rozszyfrować dość niestandardowe skróty, którymi posługuje się branża logistyczna? Wbrew temu co mogłoby się wydawać, rodzaje dostaw w transporcie krajowym nie ograniczają się do jednego czy dwóch rozwiązań.

Najczęściej spotykanym wariantem jest rozwiązanie D2D. To nazwa pochodząca z angielskiego door to door. W praktyce oznacza sytuację, w której kurier zapewnia transport przesyłki - niczym w nazwie - od drzwi do drzwi. To zdecydowanie najwygodniejszy sposób złożenia zlecenia na usługi kurierskie oraz ich odbioru. Przedstawiciel firmy przewozowej przyjeżdża na wskazane miejsce odbioru i tam - najczęściej z rak nadawcy - odbiera paczkę by ja przekazać odbiorcy pod adresem wskazanym na liście przewozowym.

To najbardziej upowszechniona firm usługi kurierskiej. Nie jest jedyna - oczekiwania klientów oraz poszukiwania nowych rozwiązań przez firmy sprawiły, że obecnie transport krajowy obejmuje również inne rozwiązania.

P2P, czyli od punktu do punktu

Skrót P2P rozwija się jako point to point. W ramach tego rodzaju dostawy paczek kurierskich nadawca jest odpowiedzialny za doręczenie przesyłki do określonego punktu. Pozostawia ja np. w okienku, a ta - po spełnieniu formalności - zostaje przekazana do punktu właściwego dla lokalizacji odbiorcy. Obie strony muszą więc pofatygować się bezpośrednio do konkretnego miejsca nadania i odbioru.

P2D, czyli od punktu do drzwi

Point to door, czyli P2D to ciekawa opcja dla tych klientów, którzy są w ciągłym ruchu. Mobilność sprawia, że nie mogą czekać na to, aż kurier przyjedzie np. do mieszkania, aby odebrać paczkę. Nadawca w takiej opcji sam dostarcza przesyłkę do punktu firmy kurierskiej. Tam przechodzi ona wszystkie prace związane z jej obsługa, a następnie zostaje wydana w ręce kuriera. On odpowiedzialny jest za dostarczenie paczki do odbiorcy. Dość częstym przypadkiem takiej formy logistyki są np. sklepy internetowe. Wtedy wybrany pracownik o określonej godzinie za dnia zabiera wszystkie przesyłki i dostarcza je do firmy kurierskiej usprawniając niejako cala procedurę. Można też liczyć w takiej opcji np. na nieco niższe opłaty za dostawy paczek.

D2P, czyli od drzwi do punktu

To ostatni z wariantów dostaw w transporcie krajowym. W ramach tej opcji, kurier przyjeżdża po opakowanie do nadawcy. Zajmuje się dostawa do lokalnego centrum kurierskiego właściwego dla lokalizacji odbiorcy. Ten musi samodzielnie odebrać przesyłkę ze wskazanego punktu. Choć na pozór opcja ta wydaje się być niezbyt wygodna, ma niemało zwolenników - pozwala bowiem na spora elastyczność czasowa. Nie brak jednak oczywiście rownież ograniczeń - hoc firmy kurierskie działają w dość szerokich granicach czasowych, nie ma możliwości odbioru przesyłki nocą. Taka opcje zapewniają wyłącznie automaty paczkowe.

Jak wybrać kuriera?

Niezależnie od formy dostawy paczki krajowej, warto przede wszystkim porównać ceny – zamów kuriera do domu dopiero po tym, jak zweryfikujesz, jaki będzie orientacyjny koszt usługi. Świetnie w takim przypadku sprawdzi się platforma KurJerzy.pl umożliwiająca bieżącą analizę cen poszczególnych firm. System samoczynnie oblicza też, ile będzie kosztowała przesyłka w zależności od jej wymiarów i wagi oraz lokalizacji odbioru i doręczenia. W ten sposób jest szczególnie wygodna wobec wszelkich zleceń realizowanych w trybie D2D.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie