Przenośniki rolkowe – poznaj najważniejsze zalety tych urządzeń do transportu bliskiego

Andrzej Winnicki
12.07.2023

Niejeden magazyn w Polsce bazuje dziś na rozwiązaniach automatyzujących proces przenoszenia różnego rodzaju ładunków. Służą do tego specjalne linie transportowe, które nie wymagają stałego nadzoru ze strony ludzi, mogą pracować autonomicznie, bez przerwy, znacząco zwiększając wydajność pracy magazynu. Takie linie bardzo często składają się z przenośników rolkowych. W naszym artykule omawiamy kilka zalet tych popularnych urządzeń do transportu bliskiego.

Uniwersalność zastosowania

Przenośniki rolkowe mają bardzo szerokie zastosowanie w transporcie bliskim. Sprawdzają się do przenoszenia m.in. towarów umieszczonych na paletach, jak i zapakowanych w kartony. Można je wykorzystać do przenoszenia różnych przedmiotów luzem, o ile ich średnica jest większa niż odstępy pomiędzy poszczególnymi rolkami.

Wytrzymałość

Wielką zaletą przenośników rolkowych jest prostota ich konstrukcji oraz fakt, iż są zdolne do przenoszenia bardzo ciężkich ładunków. Parametry wytrzymałościowe przenośników dopasowuje się oczywiście do przewidywanego obciążenia.

Bezawaryjność

Przenośniki rolkowe uchodzą za jedne z najmniej awaryjnych urządzeń do transportu bliskiego. Tym samym nie generują dodatkowych kosztów obsługi serwisowej, a w razie wystąpienia awarii jej usunięcie powinno być niedrogie i przede wszystkim szybkie.

Możliwość rozbudowy linii transportowej

Przenośniki rolkowe są o tyle wdzięcznymi urządzeniami do transportu magazynowego, że można je w zasadzie dowolnie konfigurować – na przykład w oparciu o stoły podnoszone. Dzięki temu przedsiębiorca zachowuje swobodę w zakresie ewentualnej rozbudowy linii transportowej w zależności od realnych potrzeb zakładu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie