Prawo jazdy kategorii C – podstawa pracy kierowcy w logistyce

Remigisz Szulc
04.04.2016

Praca w logistyce może mieć bardzo różny charakter, ale wiadomo, że gros osób działających w tej branży stanowią kierowcy samochodów ciężarowych. Są dobrze opłacani, dlatego ten fach kusi wielu młodych ludzi szukających swojej zawodowej drogi. Aby zostać kierowcą w logistyce trzeba jednak mieć prawo jazdy kategorii C. Podpowiadamy, jak je zdobyć.

Najpierw kurs

Prawo jazdy kategorii C może zdobyć wyłącznie osoba, która już posiada kwalifikację do prowadzenia pojazdów osobowych do 3,5 tony, czyli prawo jazdy kategorii B. Kategoria C uprawnia natomiast do prowadzenia pojazdów ciężarowych o masie przekraczające 3,5 tony. Jeśli do tego dołożymy kurs C+E, będziemy mogli prowadzić zestaw z naczepą, czyli popularnego TIR-a.

Aby zdobyć prawo jazdy kategorii C trzeba zapisać się na kurs. Mogą w nim wziąć udział osoby, które skończyły 21. rok życia lub 18. rok życia, o ile przeszły tzw. kurs kwalifikacji wstępnej. Niezbędne jest odpowiednie orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów ciężarowych oraz orzeczenie psychologiczne. Nowe przepisy wymuszają także uzyskanie profilu kursanta w wydziale komunikacji.

Jak przebiega kurs na prawo jazdy kategorii C?

Kurs jest dość długotrwały. Najpierw trzeba zaliczyć 20 godzin zajęć teoretycznych. Przybliżają one ogólne przepisy kodeksu ruchu drogowego z uwzględnieniem zagadnień związanych z prowadzeniem pojazdów ciężarowych.

Po teorii przychodzi czas na praktykę. Kursant musi zaliczyć minimum 30 godzin zajęć praktycznych, zarówno na placu manewrowym, jak i na trasie. Ćwiczy umiejętność prowadzenia dużego pojazdu w różnych okolicznościach. Szczególnie ważne jest manewrowanie, również z przyczepą, jeśli kurs obejmuje kategorię C+E.

Po kursie pora na egzamin państwowy

Egzamin państwowy na prawo jazdy kategorii C przebiega bardzo podobnie, jak ten na kategorię B. Obejmuje dwie części: teoretyczną i praktyczną. Ta pierwsza polega na zaliczeniu komputerowego testu sprawdzającego znajomość ogólnych przepisów drogowych.

Część praktyczna odbywa się na placu manewrowym. Jeśli kursant nie popełni rażących błędów, może przystąpić do jazdy po mieście. Jej pozytywny przebieg kończy się zaliczeniem egzaminu i nadaniem kursantowi uprawnień do kierowania pojazdami ciężarowymi.

Warto wiedzieć

Negatywny wynik egzaminu na kategorię C lub C+E nie wiąże się na szczęście z utratą uprawnień do prowadzenia pojazdów o masie do 3,5 tony.

Po uzyskaniu uprawnień kierowca może już zgodnie z prawem prowadzić pojazdy ciężarowe po drogach całej Europy. Musi oczywiście znaleźć pracodawcę, ale to nie jest zbyt trudne. Kierowcy zawodowi są bardzo poszukiwani w logistyce i z reguły dobrze wynagradzani. Szerokości!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie