Prawidłowe eksploatowanie wózka widłowego

Andrzej Winnicki
11.01.2021

Wózek widłowy jest niezbędnym sprzętem w każdym magazynie. Umożliwia łatwe przewożenie ciężkich przedmiotów i układanie ich na wysokich regałach. Choć konstrukcja przeciętnego wózka widłowego nie jest specjalnie skomplikowana, to i tak nie wolno zapominać o podstawowych zasadach poprawnej eksploatacji tej maszyny. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Wózek może użytkować wyłącznie przeszkolony operator

To powinna być oczywistość, ale w wielu firmach niestety różnie z tym bywa. Wciąż zdarzają się sytuacje, kiedy wózkiem widłowym steruje osoba bez odpowiednich uprawnień. Nagminne jest również dopuszczanie do pracy operatorów, którzy nie zapoznali się wcześniej z DTR-ką wózka.

Regularne sprawdzanie przewodów hydraulicznych

Przewody hydrauliczne są newralgicznym elementem każdego wózka widłowego. Jeśli przewód przecieka z powodu wyeksploatowania lub uszkodzenia mechanicznego, to taki wózek nie może być dłużej użytkowany – najpierw musi trafić do serwisu. Dalsza praca doprowadzi do poważnej awarii.

Pilnowanie interwału wymiany oleju i filtrów

Prozaiczne, a jakże często bagatelizowane obowiązki. Każdy producent wózka widłowego przewiduje konkretne interwały wymiany zarówno oleju silnikowego, jak i hydraulicznego oraz filtrów. Lekceważąc to „pracujemy” na poważne problemy z eksploatacją wózka, włącznie z uszkodzeniem pompy hydraulicznej, co już będzie się wiązać z bardzo wysokimi kosztami naprawy.

Nieprzekraczanie dopuszczalnej ładowności wózka

Wózek widłowy ma określoną ładowność i trzeba się tego parametru bezwzględnie trzymać. Okazjonalne, a już tym bardziej regularne przekraczanie dopuszczalnej ładowności jest nie tylko niebezpieczne (grozi np. przewróceniem się wózka), ale też szkodliwe dla hydrauliki.

Wózek widłowy nie służy do zabawy!

Każdy powinien to wiedzieć, ale jak jest – wszyscy dobrze wiemy. Wózek widłowy bardzo często służy znudzonym pracownikom magazynu za fajną zabawkę. Problem w tym, że np. podnoszenie drugiej osoby na widłach jest skrajnie niebezpieczne i może nawet skończyć się tragedią.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie