Logistyka magazynowa to kluczowy sektor dla polskiej gospodarki. Nasz kraj nieprzypadkowo bywa nazywany „magazynem Europy”, mogąc się pochwalić jedną z największych łącznych powierzchni magazynowych na Starym Kontynencie. Większość przedsiębiorstw zleca przechowywanie towarów profesjonalnym centrom logistyczno-magazynowym lub wynajmuje już gotowe powierzchnie w istniejących magazynach. Tutaj szczególnie istotne jest to, aby prawidłowo dopasować rodzaj magazynu do specyfiki składowanych w nim towarów. W naszym poradniku krótko omawiamy podstawowe typy powierzchni magazynowych, co powinno Ci ułatwić wybór odpowiedniej przestrzeni.
Podział ze względu na konstrukcję
Zasadniczy podział powierzchni magazynowych sprowadza się do typu konstrukcji. Można tutaj wyróżnić trzy podstawowe rozwiązania:
- Magazyny zamknięte – jak sama nazwa wskazuje są to zamknięte budynki, najczęściej wielkopowierzchniowe, gdzie towary są przechowywane tylko wewnątrz obiektu.
- Magazyny półotwarte – zwykle są to po prostu zadaszone wiaty z trzema ścianami. Wadą takich magazynów jest problematyczne utrzymanie stałych warunków przechowywania towarów (dlatego nie nadają się one do składowania np. produktów spożywczych).
- Magazyny otwarte – tutaj magazynowanie towarów odbywa się po prostu na placach. Taki sposób może być odpowiedni w przypadku krótkotrwałego przechowywania np. materiałów budowlanych.
Proces wyboru powierzchni magazynowej warto zatem zacząć od zastanowienia się, w jakich warunkach muszą być przechowywane posiadane towary. Następnie warto rozejrzeć się za magazynami dostępnymi w najbliższym regionie, aby uniknąć wysokich kosztów transportu i szeroko pojętej logistyki. Oferty wynajmu magazynów w Poznaniu znajdziesz na stronie https://magazyny24.net/.
Wysokość składowania
Powierzchnie magazynowe możemy podzielić również ze względu na wysokość składowania. Najpopularniejsze rodzaje to:
- Magazyny niskiego składowania – przechowuje się w nich ładunki o wysokości nieprzekraczającej 4,2 metra.
- Magazyny średniego składowania – gdzie można już magazynować ładunki o wysokości do 7,2 metra.
- Magazyny wysokiego składowania – w takich magazynach można składować najwyższe ładunki, do ich obsługi wykorzystując na przykład wózki widłowe, sztaplarki etc.
Funkcja magazynu
Bardzo ważny podział typów powierzchni magazynowych odnosi się do kwestii przeznaczenia konkretnego magazynu. Pod względem funkcji dzielimy je na:
- Magazyny kontenerowe – nietrudno się domyślić, że są przystosowane do przechowywania kontenerów wypełnionych towarami.
- Magazyny dostawcze – są to magazyny przeznaczone do przechowywania towarów tak długo, aż nie znajdzie się na nie kupiec. Z takich magazynów korzystają m.in. sklepy internetowe.
- Magazyny produkcyjne – tego typu magazyny zaopatrują przedsiębiorstwo produkcyjne w różnego rodzaju zasoby, w tym elementy konstrukcyjne, montażowe etc. Magazyn produkcyjny aranżuje się stricte na potrzeby konkretnego przedsiębiorstwa, dla którego taka powierzchnia stanowi zaplecze.
- Magazyny dystrybucyjne – od magazynów dostawczych różni je to, że przechowuje się w nich towary należące do różnych podmiotów. W takich magazynach zwykle odbywa się cały proces dystrybucji towarów, od skompletowania po wysyłkę zamówienia.
- Magazyny przeładunkowe – takie magazyny wydziela się w portach, ewentualnie buduje przy głównych trasach drogowych łączących duże miasta. Są przeznaczone do tymczasowego przechowywania towarów przed dalszą podróżą. Rodzajem magazynu przeładunkowego jest magazyn celny.
Oczywiście to nie koniec. W naszym artykule skupiliśmy się tylko na tych najważniejszych kryteriach podziału typów powierzchni magazynowych, natomiast warto również krótko wspomnieć m.in. o obszarze działania magazynu (centralne, regionalne, zakładowe, wysyłkowe) czy o przystosowaniu do składowania konkretnych rodzajów produktów (umieszczonych na paletach, przechowywanych luzem, składowanych w zbiornikach przemysłowych, łatwopalnych i wybuchowych etc.).