Popularne sposoby mocowania ładunków w transporcie drogowym

Marek Szydełko
15.02.2021

Każdy przewoźnik doskonale wie, jak ważne jest prawidłowe i solidne zabezpieczenie powierzonego ładunku na czas transportu. To kwestia odpowiedzialności za majątek klienta oraz dbałości o własną markę – firmy, które narażają klientów na straty bardzo szybko są weryfikowane przez rynek. Jakie można wyróżnić popularne sposoby mocowania ładunków w transporcie drogowym? Opisujemy je w naszym poradniku.

Ryglowanie

Ryglowanie polega na łączeniu elementów ładunku przy pomocy łączników skrętnych. Jest to skuteczna metoda, o ile oczywiście charakter powierzonego towaru i sposób jego pakowania umożliwia nam jej zastosowanie.

Mocowanie blokowe

Popularna metoda, do której wykorzystuje się różnego rodzaju materiały sztauerskie. Można tutaj wymienić chociażby palty, listwy ukośne i poprzeczne, ramy rozporowe czy poduszki powietrzne. Spotykane jest także mocowanie progowe i płytowe.

Niektórzy przewoźnicy stosują mocowanie blokowe między rzędami sekcji ładunku, co zapewnia bardzo solidne zabezpieczenie powierzonego towaru na czas transportu. W grę wchodzi także najbardziej klasyczny sposób, czyli przybijanie drewnianych listew bezpośrednio do platformy ładunkowej, a następnie zastosowanie klinów i łożysk klinowych.

Mocowanie za pomocą odciągów

Odciągi przepasają ładunek od góry albo wokół np. towaru umieszczonego na palecie. Spotyka się odciągi pętlowe oraz tzw. mocowanie szpringowe i pętlowe.

Wykorzystanie osprzętu mocującego

Tutaj klasycznym przykładem takiego osprzętu będą pasy mocujące z napinaczami zapadkowymi. W przypadku bardzo ciężkich towarów można zastosować odciągi łańcuchowe. Spotykane są również siatki i płachty z odciągami, liny czy taśmy stalowe, a nawet szyny przyłączeniowe mocowane do wysięgników oraz odciągów znajdujących się w ścianach bocznych kontenera.

Każdy z tych sposobów może się doskonale sprawdzić do solidnego zabezpieczenia przewożonego ładunku na czas transportu drogowego. Pamiętajmy natomiast, aby dodatkowo zastosować elementy, które chronią towary nie tylko przed np. upadkiem, ale też chociażby porysowaniem. Mamy tutaj na myśli wszelkie przekładki z folii, płyt pilśniowych, taśm, ochraniaczy krawędzi czy mat antypoślizgowych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie