Podstawowe zadania spedytora

Krzysztof Jagielski
14.02.2022

Spedytor jest specjalistą od organizowania transportu – zarówno krajowego, jak i wewnątrzunijnego czy poza granicami Unii Europejskiej. Funkcja ta łączy w sobie elementy logistyki, zarządzania finansami, sprawami kadrowymi oraz bezpieczeństwem powierzonego ładunku, dlatego jest niezwykle odpowiedzialna. Zatrudniając spedytora musisz wiedzieć, jakie są jego podstawowe zadania – dzięki temu będziesz w stanie wymagać od niego właściwej obsługi. Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika.

Znalezienie firmy transportowej

Nie zawsze spedytor sam odpowiada bezpośrednio za transport powierzonych towarów. Na rynku działa wiele firm spedycyjnych, które nie dysponują własną flotą pojazdów i korzystają z usług podwykonawców. Nie ma w tym nic złego, o ile oczywiście spedytor zadba o znalezienie takiej firmy, która zagwarantuje odpowiednią jakość usługi transportowej i bezpieczeństwo ładunku.

Skompletowanie dokumentacji przewozowej

Spedytor przejmuje od klienta wszystkie obowiązki formalne mające związek z przetransportowaniem towarów z punktu A do punktu B. Na jego głowie spoczywa również kwestia skompletowania niezbędnej dokumentacji, co jest szczególnie ważne w przypadku planowania transportu międzynarodowego czy przewozu towarów niebezpiecznych.

Zaplanowanie procesu transportu

Do zadań spedytora należy przede wszystkim wybranie takiej formy transportu, która z jednej strony będzie najkorzystniejsza dla klienta pod względem finansowym, a z drugiej zagwarantuje terminowość dostawy oraz bezpieczeństwo ładunku. Obecnie standardem jest, że spedytorzy korzystają z różnych środków transportu (tzw. transport intermodalny), czyli np. samochodów, kolei czy transportu morskiego.

Optymalizacja czasu, kosztów i wpływu transportu na środowisko

Coraz więcej firm zlecających transport towarów zwraca uwagę na to, czy nie będzie to mieć negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Dlatego od spedytorów wymaga się, aby planowali proces transportu w taki sposób, aby zminimalizować koszty dla naszej planety, np. poprzez unikanie pustych przebiegów czy wybieranie ekologicznych środków transportu.

Dodatkowo spedytor musi mieć na uwadze optymalizację kosztów przewozy ładunków po stronie klienta oraz zmieszczenie się w czasie, w jakim towary mają zostać dostarczone na miejsce.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie