Trudno byłoby sobie wyobrazić branżę transportową czy szerzej logistyczną bez palet. Są one niezbędne do bezpiecznego przewożenia różnych towarów, magazynowania ich oraz szybkiego rozładunku bez ryzyka uszkodzenia znajdujących się na nich produktów. I choć na światowym rynku wciąż dominują palety drewniane, to szybko rośnie zainteresowanie paletami plastikowymi. Wynika to z ich ewidentnych zalet, które omawiamy w naszym poradniku.
Wbrew obiegowej opinii plastikowe palety nie są mniej wytrzymałe niż ich drewniane odpowiedniki. Owszem, w przypadku brutalnego traktowania i rzucania paletami przy niskich temperaturach zawsze istnieje ryzyko powstania pęknięcia, jednak całkiem podobnie wygląda to w przypadku palet z drewna. Na plus tych z tworzywa sztucznego należy natomiast zapisać to, że są w pełni odporne na zagrzybienie, butwienie czy zwykłą degradację pod wpływem niekorzystnych czynników atmosferycznych, stąd dużo lepiej nadają się do składowania materiałów pod chmurką.
Palety plastikowe są wyraźnie lżejsze od tych drewnianych, co niesie ze sobą dwie zasadnicze zalety. Po pierwsze: układanie palet wymaga mniejszej siły. Po drugie: łączna masa ładunku umieszczonego na paletach z tworzywa jest niższa, dzięki czemu można jednorazowo zabrać więcej towaru bez ryzyka przeładowania samochodu.
Bezpieczeństwo
Nieprzypadkowo magazynierzy zdecydowanie preferują pracę z paletami z tworzywa sztucznego. Nie istnieje tutaj ryzyko doznania kontuzji spowodowanej na przykład wystającym gwoździem czy pokaleczenia się drzazgami, co jest w zasadzie normą w przypadku palet drewnianych. Te z tworzywa sztucznego są również bezpieczniejsze dla naczep, ponieważ eliminują prawdopodobieństwo na przykład uszkodzenia plandeki czy podłogi.
Tę zaletę palet z tworzywa sztucznego doceniają przede wszystkim firmy zajmujące się transportem żywności. Plastikowe palety są o wiele łatwiejsze w utrzymaniu w higienicznej czystości. Można je myć na bieżąco przy użyciu na przykład myjki ciśnieniowej oraz stosować różnego rodzaju środki chemiczne, co na dłuższą metę jest szkodliwe dla drewna, z którego wykonano tradycyjne palety transportowe.
Palety z tworzywa sztucznego są dziś dostępne w bardzo szerokim wyborze wariantów wymiarowych, dzięki czemu można je bez problemu dopasować do rodzaju transportowanego towaru, wymaganej nośności oraz wymiarów naczepy/paki samochodowej.