Pierwszy wyjazd w trasę po Europie: o czym musisz pamiętać?

Andrzej Winnicki
29.06.2020

Zawód kierowcy samochodów ciężarowych w transporcie międzynarodowym wydaje się być bardzo atrakcyjny – zwłaszcza dla młodych mężczyzn. Dobre zarobki, opcja zwiedzenia całej Europy, zew przygody: takie skojarzenia jako pierwsze przychodzą na myśl. Musisz sobie natomiast zdawać sprawę z tego, że jest to niezwykle wymagająca, odpowiedzialna i stresująca praca. Jeśli od niedawna zawodowo prowadzisz ciężarówki i właśnie szykujesz się do swojej pierwszej trasy po Europie, to przeczytaj nasz poradnik. Podpowiadamy w nim, na co powinieneś uważać.

Spanie w szoferce

Tego pewnie nie uda Ci się uniknąć, bo polscy przewoźnicy raczej niechętnie fundują swoim kierowcom noclegi w hotelach. Spanie w szoferce może być całkiem komfortowe, o ile w pierwszej kolejności zadbasz o bezpieczeństwo swoje i ładunku. Wybieraj wyłącznie oświetlone parkingi przy głównych trasach, najlepiej na stacjach benzynowych czy w pobliżu komisariatów policji. Nigdy też nie śpij w takim miejscu, w którym jesteś sam. Szczególną ostrożność musisz zachować we Francji (zwłaszcza w okolicach Paryża).

Regularne postoje

To podstawa, ale warto o tym przypomnieć, ponieważ wielu początkujących kierowców chce udowodnić pracodawcy swoją wartość i próbuje bić rekordy pokonania danej trasy. Nie ma to żadnego sensu. Do regularnego robienia sobie pauz zmuszają Cię przepisy. Często też pracodawcy dyscyplinują kierowców, którzy niepotrzebnie wydłużają czas jazdy czy łamią przepisy drogowe (co można kontrolować przy pomocy systemu GPS).

Higiena

To poważne wyzwanie w międzynarodowej trasie. Musisz sobie tutaj wypracować konkretny system, ale nie zapominaj, aby przynajmniej raz dziennie móc wziąć prysznic. Przed wyruszeniem w trasę zaznacz sobie w nawigacji punkty, w których są dostępne bezpłatne prysznice dla kierowców i planuj postoje tak, aby móc odpocząć w takim miejscu.

Ścisła współpraca z firmowym logistykiem

Jeśli w firmie przewozowej jest stanowisko logistyka, to powinieneś omówić z nim trasę przejazdu i poprosić o przekazanie wytycznych – wiele firm ma własne regulacje dotyczące np. preferowanych miejsc postoju czy korzystania z płatnych odcinków dróg. Logistyk udzieli Ci również pomocy w trasie, gdy np. dojdzie do awarii czy wypadku.

Zapoznaj się z przepisami obowiązującymi w krajach tranzytowych

To bardzo ważne, ponieważ nie chciałbyś chyba wrócić z pierwszej podróży po Europie z portfelem lżejszym o kilkaset euro. Przestudiuj więc aktualne przepisy w poszczególnych krajach, zwłaszcza te bezpośrednio dotyczące kierowców ciężarówek.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie