Logistyka spedycyjna to bardzo zaawansowany obszar, który wymaga perfekcyjnej organizacji oraz oczywiście odpowiednich zasobów ludzkich i samochodowych. Nie wszystkie firmy mogą sobie pozwolić na takie inwestycje, nie zawsze też jest to wskazane. W Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach, rosnącą popularnością cieszy się outsourcing logistyki spedycyjnej. O czym trzeba pamiętać przed podpisaniem umowy z partnerem zewnętrznym?
Częstym błędem popełnianym przez przedsiębiorców jest zawieranie okazjonalnych umów z wieloma podmiotami świadczącymi usługi z zakresu logistyki spedycyjnej. Jest to podyktowane chęcią znalezienia oszczędności – gdy tylko pojawi się lepsza oferta, firma od razu z niej korzysta. Nie jest to jednak korzystne rozwiązanie.
Przede wszystkim taki outsourcing wiąże się z poważnym ryzykiem. Podczas realizacji jednorazowego zlecenia nie da się dokładnie poznać partnera, ocenić jego możliwości, słowności i sposobu rozwiązywania krytycznych problemów. Tym samym nie ma mowy o zbudowaniu zaufania między stronami, co zawsze negatywnie odbija się na współpracy.
Umowy długoterminowe sprawdzają się tutaj znacznie lepiej. Dają poczucie bezpieczeństwa obu partnerom – zlecający wie, z kim ma do czynienia i czego może się po nim spodziewać. Biorca zlecenia natomiast ma gwarancję ciągłości zamówień i dzięki temu może zaoferować atrakcyjniejsze stawki, inwestując przy tym w rozwój swojej działalności.
Oczywiście przed zawarciem długoterminowej umowy outsourcingu spedycyjnego należy drobiazgowo prześwietlić partnera, z którym zamierzamy nawiązać współpracę. Trzeba mu precyzyjnie przedstawić swoje oczekiwania i zażądać rzetelnej deklaracji, czy będzie w stanie je spełnić.
Warto poszukać jak najwięcej informacji na temat spedytora, prześledzić listę jego dotychczasowych klientów i ewentualnie się z nimi skontaktować z prośbą o wyrażenie opinii o firmie.
Najważniejsze jest przy tym to, aby zweryfikować czy dany spedytor ma zaplecze umożliwiające mu dopasowanie oferty do oczekiwań klienta. Jeśli zamierzamy zlecać specyficzne przewozy, np. wymagające bardzo krótkich czasów dostaw, to już na wstępie poprośmy o deklarację tempa pracy spedytora.
Czy dysponuje odpowiednią dużą flotą pojazdów i kadrą kierowców? Czy realizował już zlecenia na rzecz firm z naszej branży? Czy jego samochody i naczepy są przystosowane do transportowania konkretnych towarów? To ważne pytania, na które trzeba odpowiedzieć przed podpisaniem umowy.