Monitoring GPS - jakie funkcje powinien zawierać?

Remigisz Szulc
15.09.2022

Nowoczesny monitoring GPS zapewnia niezrównane wsparcie osobom, które zarządzają flotami pojazdów wszelakiego typu (także specjalistycznych).To źródło przydatnych informacji (także przesyłanych w czasie rzeczywistym), niezbędnych danych, sposób na sprawne zarządzanie flotą, oszczędności paliwa i kontrolę nad pojazdami i pracownikami. Jakie funkcje powinien zawierać nowoczesny monitoring GPS?

Aby móc korzystać z nowoczesnego monitoringu floty, trzeba znaleźć dobrego dostawcę urządzeń i oprogramowania (aplikacji na komputer i smartfon/tablet). A także zamontować w autach lokalizatory GPS. Jest kilka modeli lokalizatorów, które montowane są do gniazdka zapalniczki, gniazdka OBD2, albo do samochodowej instalacji elektrycznej.

Najważniejsze są jednak możliwości, jakie daje zastosowanie dobrego monitoringu GPS.

Podstawowe funkcje monitoringu GPS

Niewielki lokalizator GPS, zamontowany w aucie, pozwala na jego śledzenie przez 24 godziny na dobę. Podstawowe funkcje każdego monitoringu GPS są następujące:

  • lista pojazdów, które mają zamontowany monitoring GPS;
  • położenie każdego pojazdu na dokładnej, cyfrowej mapie;
  • podstawowe dane dotyczące wybranego auta: prędkość, położenie, status;
  • godzina uruchomienia auta;
  • czasy i miejsca postojów;
  • możliwość sporządzenia statystyk dziennych, albo z innego okresu czasu, dla konkretnego auta.

To podstawowe funkcje. Jakie funkcje dodatkowe oferują bardziej rozbudowane systemy monitoringu GPS dla flot samochodowych? Sprawdźmy!

Rozbudowane funkcje monitoringu GPS

Spójrzmy na rozwiązania, oferowane przez firmę Data System. To jeden z liderów na polskim rynku, oferujący kompleksowe rozwiązania (także bez abonamentu) dla szeregu firm.

Podstawowy lokalizator GPS, służący do monitoringu pojazdów, można rozbudować. Wystarczy podłączyć do niego bezprzewodowe czujniki, które znacząco zwiększają funkcjonalność całego systemu, dając osobie zarządzającej flotą dostęp do kolejnych informacji.

  • Lokalizator GPS może być podłączany do instalacji diagnostyki samochodowej OBD2. Dzięki temu osoba zarządzająca flotą będzie mieć dostęp do szeregu danych, dotyczących stanu auta, stanu silnika, wykrytych błędów w silniku oraz układzie wydechowym, ciśnienia w oponach itd.
  • W samochodzie można zamontować dodatkowe czujniki, spięte z lokalizatorem (czujniki bezprzewodowe). Najczęściej stosuje się sondę paliwa w baku, czujnik temperatury w ładowni (szczególnie ważne w przypadku chłodni i izoterm).

Możliwość rozliczania opłat za przejazdy drogami płatnymi – wygodny e-TOLL

Monitoring GPS od Data System oferuje także możliwość łatwego i wygodnego rozliczania opłat za przejazdy drogami płatnymi. Urządzenia do monitoringu, oferowane przez Data System, mają certyfikat Krajowej Administracji Skarbowej. Opłaty pobierane są automatycznie, po przekroczeniu przez dane auto wirtualnych bramownic. Bez czekania i marnowania czasu. To także znaczne ułatwienie przy rozliczaniu kosztów. Osoba zarządzająca flotą ma stały dostęp do salda opłat, na koncie e-TOLL.

Data System oferuje monitoring GPS, rozliczający przejazdy e-TOLL, który można przekładać pomiędzy pojazdami (jest zasilany z gniazdka zapalniczki albo z gniazdka OBD2). Wówczas trzeba tylko zmienić dane pojazdu w systemie.

Można też zastosować prosty lokalizator GPS, który podłącza się do akumulatora za pomocą gotowych do instalacji przewodów.

Monitoring GPS od Data System – to jeszcze nie wszystko

W artykule wymieniliśmy najważniejsze funkcje, zapewniane przez monitoring Data System. Jednak to nie wszystko. To rozwiązanie zapewnia cały szereg możliwości, dotyczących zbierania i analizy danych. Dzięki temu możesz łatwo znaleźć sposób na oszczędności paliwa i bardziej efektywne wykorzystanie pojazdów. Możesz wyeliminować błędy wśród kierowców, nieautoryzowane użycie pojazdów, a także zabezpieczyć pojazdy przed kradzieżą.

 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie