Mniej oczywiste miejsca pracy, w których niezbędny jest doświadczony logistyk

Mariusz Siwko
23.07.2018

Logistyka to bardzo szeroka specjalizacja, która w dzisiejszym świecie jest na wagę złota. Żyjemy bardzo szybko, funkcjonujemy w przeludnionych miastach, masowo korzystamy z różnych środków transportu, wszystko chcemy mieć na już. Logistyk staje więc na pierwszej linii frontu w walce o zaspokojenie potrzeb społecznych. Do lamusa odszedł już stereotyp logistyka mogącego znaleźć pracę tylko w firmie przewozowej czy centrum magazynowym. Istnieją również znacznie ciekawsze opcje zatrudnienia, które wymieniamy w naszym artykule.

Klub sportowy

Współczesny klub sportowy nie może się obejść bez działu logistyki. Oczywiście mamy tutaj na myśli duży klub, który bierze udział w zawodowych rozgrywkach. Przykładem może być drużyna piłkarska. Do obowiązków logistyka należy organizacja wyjazdów, szczególnie zagranicznych, rezerwowanie hoteli, przelotów, wyznaczanie optymalnych tras przejazdu, zabezpieczenie cateringu. Na pewno jest co robić.

Port morski/port lotniczy

W takim miejscu logistyk może pokazać pełnię swoich umiejętności oraz zastosować nabytą wiedzę w praktyce. Duże porty pasażerskie i cargo to olbrzymie organizmy, w których wszystko musi działać niczym w szwajcarskim zegarku. Do zadań logistyka należy organizacja pracy portu, ustalanie grafików zmian, kontrolowanie czasu przepływu towarów i pasażerów – a to tylko wierzchołek góry lodowej. Tutaj na nudę i bark wyzwań na pewno nie można narzekać.

Centrum zarządzania miastem

Coraz więcej miast (także w Polsce) buduje takie centra, aby jak najlepiej panować nad ruchem i bezpieczeństwem mieszkańców. Centrum zarządzania to nowoczesny organizm, który wykorzystuje zaawansowane technologie, w tym m.in. inteligentne systemy transportowe. Utalentowani logistycy mogą być pewni, że wraz z rozwojem idei Smart Cities, pracy dla nich nie zabraknie.

Firma incentive travel

Organizacja podróży służbowych to bardzo dobry biznes. Powstaje coraz więcej biur specjalizujących się w obsłudze przedsiębiorstw. Firmy płacą za takie usługi, bo chcą mieć wszystko zapięte na ostatni guzik. W takiej branży logistyk ma spore pole do popisu. Do jego obowiązków należy m.in. bukowanie biletów, wyszukiwanie i rezerwowanie hoteli czy organizacja transportu w miejscu docelowym.

Te przykłady zadają kłam opinii, że praca logistyka jest nudna i mało przyszłościowa. Osoby specjalizujące się w tym obszarze nie powinny narzekać na brak propozycji atrakcyjnego zatrudnienia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie