Firmy, które inwestują we własne floty pojazdów (najczęściej leasingowanych lub coraz częściej wynajmowanych) doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak kłopotliwe jest zarządzanie tym sektorem działalności – a już szczególnie wtedy, gdy tych samochodów jest bardzo dużo. Nie dziwi zatem, że rośnie liczba przedsiębiorstw tworzących specjalne stanowisko managera floty pojazdów. Jaki jest zakres jego obowiązków? Czym zajmuje się na co dzień? Jakie korzyści wynikają z zatrudnienia specjalisty ds. logistyki samochodowej w firmie?
Podstawowym zadaniem managera jest negocjowanie zakupu pojazdów do firmowej floty. Najpierw, w porozumieniu z przełożonym, określa specyfikację zamówienia i na tej podstawie zbiera oferty od dilerów, a następnie je analizuje pod kątem potrzeb przedsiębiorstwa. Gdy jedna z ofert zostanie wytypowana, jako najlepsza, manager przystępuje do negocjacji cenowych, ewentualnie uzgadnia ze sprzedającym indywidualne warunki zakupu, wyposażenia, gwarancji, serwisowania etc.
A propos serwisowania: to kolejny ważny aspekt, jakim zajmuje się manager floty pojazdów. Jego obowiązkiem jest dbanie o to, aby wszystkie auta znajdujące się w zasobach firmy były zawsze sprawne, gotowe do jazdy, a także bezpieczne i w jak najmniejszym stopniu narażone na awarie. Manager powinien więc zawrzeć umowę serwisową na korzystnych dla firmy warunkach – w okresie gwarancji zawsze będzie to autoryzowana stacja obsługi, później natomiast niezależny warsztat.
Manager floty dba również o optymalizację kosztów eksploatacji pojazdów. W tym celu powinien zawierać korzystne dla przedsiębiorstwa umowy z zakresu dostarczania m.in. ogumienia czy innych elementów ulegających naturalnemu zużyciu.
Nie zapominamy także o ubezpieczeniu. Manager floty pojazdów powinien ściśle współpracować czy to z brokerem, czy z poszczególnymi towarzystwami ubezpieczeń, aby zawierać korzystne polisy komunikacyjne oraz pilnować terminów ich opłacania.
Wynikają one głównie z wysokich kompetencji managera w zakresie negocjowania cen – zarówno zakupu pojazdów, jak i ich serwisowania oraz zakupu elementów eksploatacyjnych czy ubezpieczenia. Dobry specjalista jest w stanie wywalczyć dla firmy bardzo atrakcyjne stawki i tym samym wyraźnie obniżyć koszt posiadania floty pojazdów.