Logistyka i spedycja: dwie ściśle związane ze sobą dziedziny

Piotr Kowalczyk
08.11.2019

Dla osób niezwiązanych z branżą transportową logistyka i spedycja mogą oznaczać dokładnie to samo. Nic dziwnego, że oba pojęcia są bardzo często stosowane zamiennie, co oczywiście stanowi duży błąd znaczeniowy. Logistyka i spedycja odpowiadają za zupełnie inne obszary transportu, choć nie mogą bez siebie funkcjonować i zawsze na pewnym etapie ich drogi się przecinają. W naszym poradniku wyjaśniamy, na czym polegają główne różnice między tymi dziedzinami.

Czym zajmuje się logistyka?

W dużym skrócie i uproszczeniu można napisać, że logistyka to szeroko pojęte planowanie etapów transportowania dóbr. Logistyk odpowiada za to, aby cały proces magazynowania i dostarczania towarów przebiegał sprawnie i bez opóźnień. Dba o bezpieczeństwo powierzonych materiałów, organizując transport w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko po stronie klienta.

Jest to więc typowa praca analityczno-organizacyjna. Trochę niewdzięczna, na pewno trudna i wymagająca skupienia, ale przy tym kluczowa dla funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa przewozowego. Warto wiedzieć, że logistycy organizują transport nie tylko na lądzie, ale też w powietrzu i na wodzie.

Odpowiedzialność logistyka nie kończy się wraz z dostarczeniem towarów do klienta lub magazynu pośredniego. Po zrealizowaniu usługi specjalista musi przeanalizować jej przebieg, wskazać ewentualne błędy i wyciągnąć wnioski, dzięki którym uda się uniknąć pomyłek w przyszłości. Tym samym logistyk dba o sprawne funkcjonowanie przedsiębiorstwa i ma bardzo duży wpływ na jego wyniki finansowe.

Czym zajmuje się spedycja?

Spedycja realizuje wszystko to, co zlecić jej logistyka. Można ją więc obrazowo określić mianem narzędzia, dzięki któremu jesteśmy w stanie wykonać zaplanowane zadanie i wdrożyć przygotowaną strategię transportową.

Spedytor jest zatem przede wszystkim wykonawcą, choć ma na głowie również wiele obowiązków czysto administracyjnych. To po jego stronie leży obowiązek przygotowania i wypełnienia niezbędnych dokumentów przewozowych (często też ich przetłumaczenia), zorganizowania odpowiedniego środka transportu oraz utrzymywania stałego kontaktu z klientem zlecającym przewóz.

Jak widać logistyka i spedycja funkcjonują nie tyle obok siebie, co ze sobą. Logistyk ma decydujący wpływ na cały proces transportu, jednak to spedytor ostatecznie odpowiada za zrealizowanie powierzonego mu zadania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie