Korzyści z nawiązania współpracy z firmą spedycyjną

Maciej Piwowski
20.04.2020

Praktycznie każde przedsiębiorstwo produkcyjne musi korzystać z usług transportowych, aby dostarczyć swoje towary do odbiorców. Wiele firm bierze na siebie wysiłek stworzenia własnej floty transportowej, ale mniejsze przedsiębiorstwa nie mogą sobie na to pozwolić. W takiej sytuacji pojawia się naturalny pomysł nawiązania współpracy z zewnętrzną firmą spedycyjną. Jakie przynosi to korzyści? Wymieniamy je w naszym poradniku.

Oszczędność czasu

Profesjonalna firma spedycyjna przejmie na siebie wszystkie obowiązki związane z organizacją transportu. Zleceniodawca nie musi więc tracić czasu na kwestie logistyczne, wybór i zakup pojazdów, rekrutację dodatkowych pracowników, a wreszcie na sprawy papierkowe. Tak właśnie działa outsourcing, który akurat w branży przewozowej sprawdza się znakomicie od wielu lat.

Oszczędność pieniędzy

Co prawda początkowo nawiązanie współpracy z firmą spedycyjną będzie odbierane przez przedsiębiorcę, jako koszt i na pewno odczuje on to w swoim budżecie, jednak należy na tę sprawę patrzeć długofalowo. Outsourcing transportu w dłuższej perspektywie zawsze jest o wiele tańszy, niż samodzielne utrzymywanie zaplecza logistycznego i przewozowego – a już szczególnie dotyczy to małych i średnich firm. W dodatku wieloletnia współpraca z jednym podwykonawcą sprzyja renegocjowaniu warunków umowy i osiągnięcia idealnego biznesowego stanu, czyli win-win.

Brak problemów formalno-logistycznych

Wszystkimi tymi sprawami zajmie się oczywiście usługodawca, który bierze na siebie zarówno planowanie tras przejazdu, jak również zakup i utrzymanie floty samochodowej, zatrudnienie pracowników, a nawet załatwianie wszelkich formalności, w tym celnych, skarbowych etc. Zleceniodawca nie musi się martwić formalną stroną przewozu towarów, co jest prawdopodobnie największą korzyścią, jeśli weźmiemy pod uwagę stopień skomplikowania na przykład prawa handlowego i transportowego.

Święty spokój

Zawodowy spedytor jest jak wewnętrzny dział spedycji, z tą różnicą, że działa poza strukturami firmy i rozlicza się z klientem w oparciu o fakturę. To on jest odpowiedzialny za sprawne, bezpieczne i zgodne z przepisami zorganizowanie transportu. Tym samym zdejmuje z barków swojego klienta ogromny ciężar, co w branżach produkcyjnych jest w zasadzie bezcenne.

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie