Wielu przedsiębiorców z branży transportowej rozważa skorzystanie z usługi faktoringu, choć nie do końca wiedzą, w jaki sposób mogliby na tym skorzystać. Słyszeli, że to dobry sposób na zabezpieczenie sobie dostępu do gotówki, alternatywa dla kredytu obrotowego oraz skuteczny sposób na ochronę finansów firmy przed niesolidnymi płatnikami. Za tymi dość ogólnikowymi stwierdzeniami kryją się życiowe sytuacje, których doświadczył chyba każdy właściciel firmy transportowej. W naszym poradniku wymieniamy konkretne przykłady korzyści, jakie można osiągnąć dzięki faktoringowi.
Właściciele firm transportowych są przyzwyczajeni do tego, że pieniądze za wykonaną pracę otrzymują po kilku czy nawet kilkunastu tygodniach. Nie oznacza to natomiast, że mamy tutaj do czynienia z normalną sytuacją. Patologie toczące branżę transportową są trudne do wyplenienia, ale można sobie z nimi poradzić korzystając z takich rozwiązań, jak właśnie faktoring. Tutaj pieniądze za wykonany fracht przedsiębiorca dostaje od ręki, najczęściej w ciągu 24 godzin od przekazania faktury.
To ciekawa i często pomijana korzyść wynikająca z faktoringu. Mając dostęp do gotówki przedsiębiorca może szybko rozliczać się z dostawcami różnych usług i dzięki temu zapracować sobie na zaufany wizerunek. Wiarygodnym firmom dużo łatwiej jest uzyskiwać atrakcyjne rabaty, na przykład na stacjach benzynowych czy w hurtowniach motoryzacyjnych.
Flota jest fundamentem każdej firmy transportowej, a jej stopniowa rozbudowa powinna być podstawowym kierunkiem rozwoju przedsiębiorstwa. Trudno jest jednak planować tak duże zakupy w niestabilnym otoczeniu finansowym, z jakim mamy do czynienia w branży transportowej. Przedsiębiorca mający pewność, że otrzyma środki z tytułu wystawionej faktury, może odważniej planować inwestycje i tym samym umacniać pozycję firmy na rynku.
Dzięki stałemu dostępowi do gotówki przedsiębiorca nie robi sobie żadnych zaległości finansowych, na przykład w bankach czy firmach leasingowych. Może terminowo regulować raty, co pozytywnie wpłynie na jego historię kredytową oraz biznesową wiarygodność.
Ta korzyść działa w przypadku faktoringu bez regresu, czyli pełnego. Tutaj ryzyko związane z ewentualną niewypłacalnością kontrahenta bierze na siebie faktor. Przedsiębiorca i tak otrzyma zapłatę za wykonany fracht, co daje mu ogromny komfort psychiczny.