Karty paliwowe: idealne rozwiązanie dla branży transportowej?

Jerzy Biernacki
04.01.2021

Wysokie koszty zakupu paliwa, a także czas potrzebny na zatankowanie pojazdu, to jedne z typowych problemów, z jakimi borykają się firmy transportowe. Odpowiedzią na te dylematy wydają się być wprowadzone już jakiś czas temu karty paliwowe. Oferują je wszystkie czołowe koncerny naftowe oraz marki stacji paliw działające w naszym kraju. Czy rzeczywiście warto zdecydować się na wyrobienie takiej karty? Jakie daje to korzyści, a na co trzeba uważać? Sprawdź w naszym poradniku.

To przede wszystkim wygoda

Karty paliwowe znacząco skracają czas, jaki kierowca musi poświęcić na zatankowanie samochodu i zapłacenie za paliwo. Coraz więcej stacji wprowadza wręcz zdalne płatności, dzięki czemu kierowca nie musi nawet fatygować się do sklepu. Niewątpliwie jest to bardzo wygodne rozwiązanie, oszczędzające mnóstwo czasu, a w dobie pandemii także zwiększające bezpieczeństwo kierowców.

Można liczyć na spore oszczędności

Operatorzy kart paliwowych kuszą przedsiębiorców rabatami na paliwo. Na pierwszy rzut oka nie są one spektakularne, bo zwykle wynoszą 1-2 grosze na litrze, ale bierzmy pod uwagę, że przeciętna firma transportowa w miesiącu kupuje nawet kilka tysięcy litrów paliwa. W takim przypadku oszczędność jest już zdecydowanie odczuwalna w portfelu.

Ochrona przed kradzieżą paliwa

Karty paliwowe działają na zasadzie prepaidów, czyli można je doładować określoną kwotą. Jeśli firmowy logistyk wyliczy, że samochód pokonując daną trasę zużyje np. 300 litrów paliwa, to może przekazać kierowcy kartę z kwotą pozwalającą na zakup właśnie takiej ilości oleju napędowego (oczywiście z zapasem na nieprzewidziane sytuacje). Tym samym praktycznie wyklucza się ryzyko kradzieży paliwa, co niestety jest codziennością w wielu firmach transportowych.

Uwaga na kruczki!

Karty paliwowe na pewno nie są rozwiązaniem idealnym, z czego trzeba sobie zdawać sprawę. Przed zdecydowaniem się na wyrobienie takiej karty należy bardzo dokładnie przeczytać warunki świadczenia usługi. Operatorzy często umieszczają w regulaminie niekorzystne zapisy, jak np. obowiązek kupienia określonej ilości paliwa miesięcznie – w przeciwnym razie zostanie doliczona opłata dodatkowa za utrzymanie karty.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie