Jakim ładunkom dedykowany jest transport niskopodwoziowy?

Piotr Kowalczyk
21.04.2021

O ile z przewozem niewielkich paczek takich jak chociażby zamówione przez Internet części wymienne do maszyn rolniczych nie ma raczej problemu, ponieważ w zdecydowanej większości przypadków bez problemu mieszczą się one w samochodach osobowych, o tyle sprawa nieco się komplikuje wówczas, gdy trzeba przetransportować rzeczy o większych gabarytach…

Oczywiście absolutnie nie jest to scenariusz zdany na kompletne niepowodzenie, ponieważ to właśnie wówczas na ratunek przychodzą firmy oferujące transport niskopodwoziowy (szukasz firmy, która nie boi się ponadgabarytowych maszyn? Zleć transport niskopodwoziowy Jackowi Szewczykowi), który na co dzień wykorzystywany jest w transporcie maszyn, urządzeń oraz towarów ponadgabarytowych odznaczających się dużą masą oraz niewymiarowym kształtem. Na czym właściwe polega transport niskopodwoziowy i jakie pojazdy są do niego wykorzystywane? Po lekturze dzisiejszego artykułu wszystko stanie się jasne.

Co to jest transport niskopodwoziowy?

Pod tą zagadkowo brzmiącą nazwą kryje się bardzo istotna gałąź transportu, która  specjalizuje się w przewozie pojazdów oraz maszyn o dużych gabarytach za pomocą specjalnie zaprojektowanego, zaawansowanego technologicznie sprzętu pozwalającego na jednoczesne załadowanie na lawetę (bądź też przyczepę) sprzętu, którego masa wynosi nawet do 35 ton. Do tego rodzaju transportu wykorzystywane są przyczepy oraz naczepy o obniżonym pokładzie załadunkowym, na których umieszcza się przeznaczone do przewozu towary, za pomocą dźwigów oraz podnośników.

Wśród ładunków przewożonych w ten właśnie sposób możemy wymienić m.in.:

  • maszyny rolnicze (kombajny, opryskiwacze, ciągniki, siewniki, kosiarki, przyczepy rolnicze itp.);
  • łodzie, motorówki oraz jachty;
  • motocykle i ruady;
  • sprzęt budowlany (kruszarki, alce, betoniarki, spychacze, walce, dźwigi, podnośniki, ciężarówki, koparki oraz inne);
  • drewniane garaże;
  • domy holenderskie;
  • betonowe zbiorniki;
  • kioski;
  • duże elementy wykonane z metalu;
  • altany;
  • drewniane wozy;

W przypadku transportu niskopodwoziowego bardzo ważną rolę oprócz niewątpliwych umiejętności, precyzji oraz doświadczenia, które powinna posiadać osoba zatrudniona na stanowisku kierowcy, pełni również odpowiednie (i co najważniejsze) dokładne zabezpieczenie przewożonych maszyn oraz towarów. Przykładając wagę do prawidłowej ochrony można mieć pewność, że ładunek nie osunie się podczas transportu, a wszyscy pozostali uczestnicy ruchu nie będą musieli martwić się o ewentualne zagrożenie dla zdrowia i życia.

Jakie pojazdy wykorzystywane są do transportu niskopodwoziowego?

W tym przypadku niezastąpione okazują się naczepy niskopodwoziowe, które odznaczają się specjalną konstrukcją pozwalającą na umieszczenie na ich powierzchni przeznaczonych do przewiezienia maszyn, samochód dostawczych oraz wszelkich innych ładunków ponadgabarytowych.

Jeżeli chodzi o samą budowę naczep, posiadają one trzy, cztery bądź nawet pięć osi, które oparte są o ciągnik siodłowy. W zależności od dopuszczalnej masy całkowitej naczepy mocowane jest ogumienie pojedyncze bądź bliźniacze, a dzięki wyposażeniu w zawieszenie hydrauliczne można ją opuścić do poziomu jezdni, co w połączeniu z najazdami niewątpliwe ułatwia cały proces jej załadunku.

Do grona najbardziej popularnych naczep wykorzystywanych do transportu niskopodwoziowego zaliczają się:

  • naczepy typu tiefbett wyposażone w specjalny ”balkon” oraz umieszczony poniżej w zagłębieniu pokład ładunkowy, które wykorzystywane są do przewozu dużych maszyn takich jak np. koparki, spycharki, traktory czy też kombajny zbożowe;
  • naczepy semi z płaską powierzchnią ładowną, która może zostać nie tylko wydłużona, ale również poszerzona za pomocą wysuwanych dodatkowych elementów składających się na jej konstrukcję. To właśnie ten rodzaj naczep wyposażony jest w hydrauliczne opuszczanie oraz umieszczone w tylnej części najazdy;
  • naczepy platformowe to pojazdy charakteryzujące się płaską platformą ładunkową, która znakomicie sprawdza się podczas transportu niskopodwoziowego długich elementów o masie nieprzekraczającej 25 ton;
  • naczepy typu Tele, które są niezastąpione podczas przewozu bardzo ciężkich ładunków oraz dłużyc. Ich znakiem rozpoznawczym jest budowa oparta na rdzeniu teleskopowym, którą można regulować i dopasowywać jej długość w zależności od wymiarów przewożonych ładunków, a także fakt iż posiadają one od 3 do nawet 7 (!) osi. 

Transport niskopodwoziowy na terenie Gdańska, Polski i całej Europy Zachodniej? Tylko z Pomocą Drogową Jacka Szewczyka!

Interesuje Cię usługa transportu niskopodwoziowego i szukasz firmy, która będzie w stanie bez problemu przewieźć ponadgabarytowe maszyny rolnicze, budowlane, łodzie, jachty, motocykle ruady bądź wszelkie inne ładunki, których masa nie przekracza 35 ton? Postaw na profesjonalistów, którzy mogą poszczycić się wieloletnim doświadczeniem oraz setkami zrealizowanych usług – Pomoc Drogowa Jacka Szewczyka!

Firma z siedzibą w Gdańsku już od 2007 roku oferuje firmom oraz osobom prywatnym nie tylko zróżnicowane usługi wchodzące w skład oferty pomocy drogowej, ale również transport niskopodwoziowy, do którego wykorzystywany jest wyłącznie nowoczesny i regularnie serwisowany sprzęt. Dzięki specjalnie stosowanym udogodnieniom zarówno załadunek, jak i rozładunek przewożonych ładunków jest w 100 % w pełni kontrolowany i bezpieczny, również dla innych uczestników ruchu.

Podejmując się transportu danego sprzętu zawsze bierzemy za niego pełną odpowiedzialność i dbamy o to by został on właściwie zabezpieczony oraz ubezpieczony. Możesz mieć więc gwarancję, że w razie jakichkolwiek, nieprzewidzianych zdarzeń losowych otrzymasz od nas rekompensatę. Dzięki doświadczeniu, staranności, precyzji oraz wysokiej jakości usług jesteśmy w stanie zaproponować Ci kompleksową usługę, której nie znajdziesz u konkurencji. Naszym dodatkowym atutem jest bez wątpienia również terminowość – dzięki wieloletniej pracy w zawodzie, nasi pracownicy doskonale znają realia panujące na polskich oraz europejskich drogach i zawsze starają się opracować jak najlepszą trasę przejazdu, która znacznie ułatwi dostarczenie ładunków na miejsce w wymaganym terminie.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą dostępną na stronie https://pomocdrogowagdansk.pl/.

Pomoc Drogowa Jacek Szewczyk
ul. Lipowa 9
80-126 Gdańsk
Telefon: 728-159-565

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie