Działalności gospodarcze mogą obejmować rozmaite obszary. W ich zakresie możemy wymienić między innymi te, które nie mają możliwości funkcjonowania bez odpowiedniej przestrzeni magazynowej. Natomiast, jak dobrze wiemy sam obiekt nie jest wystarczający do tego, aby firma mogła wykonywać podstawowe założenia swojej działalności. Oprócz tego, niezbędne jest prawidłowe wyposażenie, które zadecyduje o efektywności zachodzących w przedsiębiorstwie procesów. Wpłynie ono albo na usprawnienie, albo utrudnienie pracy. Głównym celem magazynu jest oczywiście przechowywanie towarów, ale równie ważny jest ich przepływ oraz kontrola. Natomiast, żeby stał się funkcjonalny musimy zadbać o klika, ważnych elementów. Niezależnie od tego, czy prowadzimy niewielki biznes, czy zarządzamy dużym przedsiębiorstwem, wyposażenie magazynu to aspekt, którego nie powinniśmy bagatelizować. To, jakie rozwiązania zastosujemy nie będzie jedynie kwestią samego składowania, ale wpłynie na pozostałe obszary działalności.
Tak jak w większości obszarów naszego życia, jeśli chcemy osiągnąć jakieś cele, niezbędny jest plan zawierający konkretne wytyczne i kroki do wykonania. To samo ma miejsce, gdy mówimy o funkcjonowaniu magazynu. Mając na uwadze to, że chcemy, by był on dopasowany do naszych wymagań, zanim zaczniemy zamawiać konkretne regały czy sprzęty potrzebujemy szczegółowy i dobrze przemyślany projekt. Chcąc dobrze wyposażyć magazyn w pierwszej kolejności weźmy pod uwagę charakter obiektu lub to jak chcemy, aby docelowo wyglądał. Chodzi o ustalenie czy jest to przestrzeń otwarta, półotwarta czy może zamkniętą. W każdej z nich konieczne będzie wykorzystanie innych technologii. Po drugie, zastanówmy się jaki będzie sposób magazynowania towarów. Czy potrzebne są nam regały wysokiego składowania? A może te niskiego lub średniego będą wystarczające? Decyzja jaką podejmiemy będzie determinowała odpowiedź na kolejne pytanie, a mianowicie jakie urządzenia musimy jeszcze zakupić.
Po opracowaniu całego projektu magazynu z uwzględnieniem wszystkich niezbędnych elementów, czas przejść do zdecydowania się na konkretne regały. To wielopoziomowe konstrukcje, a każdy z rodzajów posiada nieco inną specyfikację i będzie nadawać się do przechowywania innych towarów. Pierwszym krokiem jest przeanalizowanie wymiarów samego magazynu i zweryfikowanie na jakie rozwiązania możemy sobie pozwolić. Pamiętajmy o tym, żeby nie marnować posiadanej przestrzeni, a maksymalnie ją wykorzystać. Jeśli pomieszczenia na to pozwalają, warto zdecydować się na regały wysokiego składowania. Kolejnym krokiem jest określenie właściwości samej konstrukcji, między innymi tego jak szeroko muszą być rozstawione półki, by towary się tam mieściły. Co więcej, nie możemy zapomnieć o sprawdzeniu maksymalnego obciążenia, ponieważ w przeciwnym wypadku, w przyszłości może wiązać się to ze stratami, a w konsekwencji kosztami.
Regały stanowią podstawowy element wyposażenia magazynu, jednak nie są jedynym, który należy tam umieścić. Musimy uwzględnić i zadbać o sprzęt, który usprawni wszystkie procesy i pozwoli na efektywny przepływ towarów. Niezbędnym może okazać się zakup wózków magazynowych, paletowych lub platformowych. Każdy z wymienionych rodzajów będzie spełniał swoją funkcję w zależności od charakterystyki prowadzonej przez nas działalności i regałów na jakie postawiliśmy. Co więcej, musisz zastanowić się nad tym czy potrzebujesz rozwiązań takich jak rampa czy specjalistyczne urządzenia do pakowania. Jeżeli natomiast przewidujesz posiadanie chłodni, pamiętaj o obowiązkach, które się z tym wiążą.
Artykuł partnera.