Jakie niebezpieczeństwa czekają na zawodowego kierowcę? 5 przykładów

Remigisz Szulc
12.12.2016

Kierowcą zawodowym, szczególnie mamy tutaj na myśli wagę ciężką, nie może zostać każdy. To specyficzny, bardzo wymagający zawód, który albo się kocha, albo nienawidzi. Nie ma stanów pośrednich. Wielotygodniowa rozłąka z rodziną, trudne warunki pracy, zmęczenie, pośpiech – to codzienność, z którą trzeba sobie jakoś radzić. Mało mówi się natomiast o tym, że na kierowców zawodowych czyha wiele niebezpieczeństw. Wymieniamy 5 najważniejszych.

  1. Wypadki – choć statystycznie kierowcy TIR-ów uczestniczą w znacznie mniejszej liczbie wypadków niż kierowcy osobówek (powodują ich także o wiele mniej), to nadal jest to poważne zagrożenie dla zawodowców. Kierowca ma za sobą potężny ładunek i choć kabina dobrze chroni go przed skutkami wypadków, to tragedie nadal się zdarzają. Szczególnie niebezpiecznie jest w regionach górskich.
  2. Choroby zawodowe – tutaj koniecznie trzeba wymienić zwyrodnienia kręgosłupa, bóle pleców i skurcze. Po latach jazdy za kółkiem większość kierowców narzeka na takie objawy. Ratunkiem jest poddanie się zabiegom rehabilitacyjny, ale przede wszystkim dbanie o kręgosłup: gimnastyka podczas pauzy, właściwe ustawienie fotela. Kierowcy zawodowi miewają także problemy z zachowaniem zdrowej diety, paleniem papierosów czy spożywaniem zbyt dużej ilości napojów energetycznych oraz kawy.
  3. Napady – w Polsce zdarzają się na szczęście dość rzadko, ale to wciąż jeden z większych problemów w tym zawodzie. Kierowca jest odpowiedzialny za ładunek, ale nie odda za niego życia. Przestępcy potrafią to wykorzystać i bywają naprawdę perfidni, np. organizując fałszywą kontrolę drogową.
  4. Zmęczenie – standard w tym zawodzie. Choć przepisy jasno regulują czas pracy kierowcy, to zmęczenia i tak nie da się uniknąć. Po 8-9 godzinach jazdy w ciągu dnia pojawia się senność, znużenie, rozdrażnienie. Kolejna kawa nie przynosi ulgi. To duże zagrożenie dla kierowcy, jak i dla innych uczestników ruchu.
  5. Nieodpowiedzialność innych kierowców – za całe zło na drogach obwinia się kierowców TIR-ów, tymczasem to prowadzący auta osobowe powodują zdecydowaną większość wypadków. Kierowca osobówki nie ma pojęcia, jak to jest siedzieć za kierownicą wielotonowego pojazdu. Ryzykowne manewry, wyprzedzanie na wariata, celowe zajeżdżanie drogi – z tym spotkał się każdy kierowca TIR-a.

Jak widać zawód kierowcy wcale nie jest taki bezpieczny i przyjemny, jak wielu mogłoby sądzić. Warto o tym pamiętać i jest to apel przede wszystkim do innych uczestników ruchu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie