Jak zmniejszyć ryzyko kradzieży w transporcie?

Krzysztof Jagielski
20.05.2019

Branża transportowa jest szczególnie narażona na proceder kradzieży przewożonych towarów. Nie ma dokładnych statystyk, które pokazałyby skalę problemu, ale przedstawiciele dużych firm przewozowych sami przyznają, że spotykają się z kradzieżami nawet 1-2 razy w miesiącu. Walka z zorganizowanymi grupami przestępczymi nie jest niestety prosta, a problemu do końca nie rozwiązują też ubezpieczenia – firmy ubezpieczeniowe mają bardzo zawiłe procedury, które często pozwalają im uniknąć wypłaty odszkodowania. Istnieje jednak kilka sposobów, by zminimalizować ryzyko kradzieży w transporcie. Warto tutaj korzystać z dobrych praktyk doświadczonych przewoźników.

Tylko sprawdzone parkingi

Do kradzieży transportowanych materiałów najczęściej dochodzi właśnie na parkingach. Przewoźnik powinien więc we własnym zakresie stworzyć mapę z zaznaczonymi względnie bezpiecznymi miejscami postoju i udostępnić ją kierowcom. Do takich miejsc możemy zaliczyć chociażby parkingi przy całodobowych stacjach benzynowych.

Jednocześnie należy wymagać od kierujących, aby nigdy nie zatrzymywali się w innych miejscach – chyba, że nastąpiła jakaś nieprzewidziana sytuacja.

Rada

Choć oczywiście podnosi to koszty biznesu, warto pomyśleć o wprowadzeniu zasady parkowania wyłącznie na parkingach strzeżonych.

GPS w samochodzie

Bardzo rozsądne ze strony przedsiębiorcy będzie zainwestowanie w profesjonalny system monitorowania GPS. Dzięki temu można bez trudu ustalić aktualną pozycję pojazdu. Jest to nie tylko dość skuteczny sposób na kradzieże, ale także na szybkie podejmowanie reakcji w razie zagrożenia życia czy zdrowia kierowcy.

Odpowiednie planowanie trasy

Nie mamy zamiaru stygmatyzować uchodźców, jednak faktem jest, że kryzys migracyjny w Europie spowodował znaczny wzrost liczby kradzieży i napadów na ciężarówki. Uchodźcy zdobywają w ten sposób pieniądze, jedzenie, ale także próbują się przedostawać do innych krajów.

Warto więc, nawet za cenę wydłużenia trasy, planować przejazd w taki sposób, aby kierowca mógł ominąć szczególnie niebezpieczne odcinki – zwłaszcza miejsca koczowania migrantów.

Procedury bezpieczeństwa

Ryzyko kradzieży transportowanego towaru rośnie wtedy, gdy pojawia się rutyna. Kierowca z wieloletnim doświadczeniem może bagatelizować podstawowe procedury bezpieczeństwa, jak chociażby wylegitymowanie osoby, której przekazuje transportowany ładunek. Dlatego dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w cykl szkoleń przypominających i utrwalających wiedzę z tego zakresu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie