Transportowany towar musi dotrzeć bez szwanku z miejsca na miejsce, co jest niemałym wyzwaniem. Zapewni to właściwe rozmieszczenie ładunków oraz wykorzystanie nowoczesnych metod zabezpieczających. Jak to wygląda w praktyce?
Najczęściej wykorzystywana metoda zabezpieczająca przewożony ładunek to odciągi, czyli łańcuchy, specjalne taśmy albo stalowe liny. Wiąże się nimi poszczególne elementy, jak palety czy skrzynki, i mocuje do platformy ładunkowej. Jeśli przewożone towary są małe, przyda się siatka ze stalowego drutu – jej oczka muszą być dobrane tak, aby nie było ryzyka, że coś wypadnie, gdy pojazd np. gwałtownie zahamuje albo wejdzie w ostry zakręt.
Przy mocowaniu odciągów należy wykorzystywać sprzęt, jaki znajduje się na wyposażeniu pojazdu, czyli przede wszystkim haki oraz uchwyty, ponieważ one są najlepiej przystosowane do tego typu czynności i zapewniają największe bezpieczeństwo.
Co ważne, każdy dodatkowy element, który jest częścią zabezpieczenia ładunku, trzeba uwzględnić przy obliczaniu masy całkowitej pojazdu załadowanego towarem – każdy środek transportu ma swoje dopuszczalne w tym względzie wartości i nie wolno ich nigdy przekraczać.
Odciągi, haki i uchwyty często nie wystarczają, ponieważ zamocowany taką metodą ładunek wciąż może się przemieszczać. Dlatego bardzo przydatne są maty antypoślizgowe, które znajdziemy na przykład na pro-trans.pl, papier antypoślizgowy czy specjalny dywan zwiększający tarcie, dzięki czemu pakunki nie zmieniają swojego miejsca położenia podczas długiego transportu.
Niektóre towary, jak bele drewna, otacza się tak zwanymi „jeżami”, czyli metalowymi blokami z kolcami, które wbijają się w ładunek, ale nie niszczą go, a jedynie unieruchamiają. Natomiast do przewozu towarów sypkich stosuje się skrzynie ładunkowe z odpowiednim zamknięciem lub matą osłaniającą.
Bezpieczeństwo ładunku to także odpowiednie warunki, w których towar nie straci swoich właściwości i nie ulegnie zniszczeniu. W tym celu wykorzystuje się wskaźniki przechyłu i wstrząsu, informujące o tym, że towar znajduje się w optymalnej pozycji, nie potłucze się i nie pęknie. Przydadzą się jeszcze wskaźniki wilgotności i temperatury, bardzo ważne, gdy przewozi się żywność lub inne delikatne towary o krótkim terminie przydatności.
Wiele zależy też od kierowcy – jego obowiązkiem jest dopilnowanie, by towar nie obciążał nadmiernie pojazdu, oraz takie kierowanie pojazdem, by nie stanowił on zagrożenia dla innych uczestników ruchu.
Aby dodatkowo zabezpieczyć ładunek polecamy sprawdzone skrzynie transportowe od https://skrzynietransportowe.eu/
Artykuł partnera.