W obecnych czasach logistyka jest krwiobiegiem gospodarki. Sprawny przepływ surowców i gotowych towarów warunkuje sprawne działanie przemysłu, handlu i dystrybucji. Z logistyką powiązane jest też magazynowanie i sprawne przeładowywanie dóbr, a szybkość, z jaką się to odbywa, istotnie wpływa na koszty działania magazynu. By uzyskać wysoką sprawność magazynu, warto zadbać o jego odpowiednie wyposażenie i organizację przestrzeni.
Regały – przestrzeń w górę
Regały są obecnie podstawą organizacji przestrzeni w nowoczesnym magazynie. Pozwalają optymalnie zagospodarować kubaturę budynków magazynowych. Najbardziej charakterystyczne są specjalne regały paletowe wysokiego składowania o konstrukcji stalowej, wykonanej z ram nośnych będących oparciem dla poziomych belek. Stal wykorzystywana w tych konstrukcjach to stal gorącowalcowana lub profile hutnicze, tworzące stabilne konstrukcje, wzmocnione kotwieniem ich stóp do posadzek z użyciem śrub rozporowych. Ramy są malowane proszkowo lub – w przypadku konstrukcji przeznaczonych do zastosowań zewnętrznych – cynkowane i malowane. Regały tego typu wykorzystywane są głównie do przechowywania dużych i ciężkich ładunków, są to np. arkusze blach i płyt metalowych, kręgi stali, formy i elementy odlewnicze, formy do pras.
Organizując magazyn z użyciem regałów wysokiego składowania, najlepiej oprzeć się na rozwiązaniach „szytych na miarę” potrzeb klienta, ponieważ pozwolą one na optymalizację przestrzeni magazynowej. Warto zdecydować się na firmę, która nie tylko stworzy projekt zagospodarowania przestrzeni magazynowej, ale także podejmie się wykonania i instalacji regałów. Taką firmą jest np. Logimax Polska. Zupełnie nie opłaca się ryzykować urządzania magazynu na bazie produktów seryjnych lub regałów używanych, ponieważ rzadko kiedy pozwolą na efektywne zorganizowanie przestrzeni i będą wymagały późniejszej przebudowy. Właściwie zorganizowana przestrzeń magazynowa ułatwi kontrolę stanów magazynowych, a solidne, mające regulację pionową regały umożliwią przechowywanie niemal każdego ładunku, dzięki czemu możliwe będą szybkie adaptacje magazynów do zmieniających się potrzeb magazynowych. Do regałów paletowych warto dobrać także odpowiednie, dodatkowe zabezpieczenia ładunków, np. pojemniki i kosze transportowe do przechowywania różnego rodzaju drobnych elementów, części, półproduktów oraz wyrobów gotowych. Wygodnie się je transportuje z użyciem wózków widłowych oraz stabilnie składuje jeden na drugim, nawet w kilku warstwach, na regałach paletowych lub na podłodze.
Gdy konieczne jest przechowywanie materiałów dłużycowych, najlepszym rozwiązaniem są regały wspornikowe magazynowe, zwane też dłużycowymi. Ich prosta konstrukcja – słupy nośne z zamontowanymi po jednej lub obu ich stronach poziomymi ramionami – daje możliwość optymalnego zagospodarowania przestrzeni magazynowej. Słupy nośne i ramiona regałów wykonywane są z profili hutniczych lub ze stali walcowanej na zimno i złożone razem w stabilną konstrukcję. Zabezpieczenie takich regałów zależy od miejsca ich użytkowania: wewnętrzne się maluje, zaś zewnętrzne cynkuje i maluje. Regały wspornikowe najczęściej wykorzystuje się w branżach, w których surowcem lub produktem są ładunki dłużycowe i ponadgabarytowe. To przede wszystkim branża obróbki drewna, gdzie regały służą do magazynowania tarcicy, drewna konstrukcyjnego, drewna dekarskiego, a także do płyt drewnopochodnych. W branży tworzyw sztucznych przydają się do przechowywania profili, płyt i rur, a w branży metalowej – różnego rodzaju rur i profili. Podobnie jak w przypadku regałów paletowych, organizację magazynu materiałów dłużycowych warto oddać w ręce fachowców, którzy zaprojektują, wykonają i zainstalują wyposażenie takiego miejsca. Takie podejście sprawi, że usługa zostanie wykonana z należytą starannością, a w razie wszelkich wątpliwości kontakt z wykonawcą będzie ograniczony do jednego podmiotu, co ułatwi wszelkie modyfikacje i adaptacje magazynów.
Komunikat prasowy