Jak wybrać i serwisować wózek widłowy?

Remigisz Szulc
09.02.2022

Zakup lub wynajem odpowiedniego wózka widłowego do rodzaju działalności i specyfiki danej firmy stanowi nie lada wyzwanie. W jaki sposób dokonać dobrego wyboru? Czym się kierować?

Jaki wózek widłowy będzie najlepszy?

Zakup bądź wypożyczenie optymalnego pojazdu pod profil konkretnej firmy wymaga skrupulatnej analizy kilku czynników. Producenci wózków widłowych wychodzą do klientów z ofertą, która zawiera wiele nowoczesnych rozwiązań i mnogość parametrów. Dobór odpowiedniego wózka widłowego wpłynie pozytywnie na jakość i efektywność pracy wykonywanej w zakładzie.

Jaki wybrać wózek widłowy?

Podstawowym parametrem wózka widłowego jest udźwig. Przed dokonaniem zakupu należy przeanalizować potrzeby przedsiębiorstwa pod kątem transportu wewnętrznego. Udźwig wózka widłowego powinien być na tyle duży, by składowanie towarów na najwyższych kondygnacjach regałów w zakładzie pracy było komfortowe i odbywało się w sposób bezpieczny dla operatora wózka oraz innych pracowników. Kluczową kwestią jest również typ napędu wózka widłowego. Pojazdy te mogą być wyposażone w napęd spalinowy, gazowy, a nawet elektryczny. Rodzaj napędu powinien zostać wytypowany na podstawie analizy miejsca zastosowania oraz natężenia prowadzonych prac. Kolejnym ważnym parametrem jest rodzaj opon wózka widłowego. Odpowiedni dobór tego komponentu zależy od rodzaju nawierzchni, po której prowadzony będzie pojazd. Warto wybrać inne ogumienie w przypadku zadaszonych zakładów pracy, gdzie pojazd porusza się po płaskim parkiecie bez żadnych zniekształceń, a inne gdy operator będzie prowadził wózek widłowy na placu budowy.

Serwis wózków widłowych - na co zwracać uwagę

W zależności od wyboru metody finansowania floty wózków widłowych specyfika serwisu tych pojazdów może się różnić. Jeżeli przedsiębiorca zdecydował się na zakup wózków widłowych, to wszystkie obowiązki związane z serwisowaniem spoczywają właśnie na nim. W przypadku wynajmu lub leasingu wózków widłowych sprawa wszelkich napraw wygląda nieco inaczej. Przede wszystkim taka sytuacja jest o wiele wygodniejsza dla właściciela firmy. Serwis wózków widłowych może być bowiem wliczony w miesięczną ratę najmu.

Jak działa takie rozwiązanie? Wszystkie koszty związane z serwisem, regularnymi naprawami, przeglądami, zastępczymi pojazdami zostaną wliczone w ratę najmu. Dzięki takiemu rozwiązaniu przedsiębiorcy mogą skupić się na celach strategicznych firmy i zupełnie zapomnieć o problemach związanych z naprawami swojej floty wózków widłowych.

Jak serwisować wózek widłowy?

Regularny serwis i przeglądy wózków widłowych są niezwykle ważne. Systematyczne badania kontrolne umożliwiają utrzymanie floty pojazdów w dobrym stanie, co zagwarantuje wysoką wydajność pracy i bezpieczeństwo całego zakładu pracy. Niespodziewana awaria wózka widłowego może przysporzyć firmie wielu kłopotów. W szczególności gdy pojazd zepsuje się w najgorętszym dla handlu okresie np. podczas świąt lub black friday. Odpowiedni serwis daje sposobność wykrycia usterki, którą można załatać w szybki sposób, dzięki czemu łatwo uniknąć poważnych awarii.

Regularny przegląd powinien dotyczyć w szczególności kluczowych komponentów wózka widłowego takich jak stan techniczny wideł, aktualne zużycie opon, sprawność układu napędowego, hamulcowego, kierowniczego oraz hydraulicznego. Systematyczne serwisowanie wózka widłowego gwarantuje także pomyślne przejście niespodziewanej kontroli, które regularnie są dokonywane przez Urząd Dozoru Technicznego.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie