Jak przewieźć duży ładunek?

Marek Szydełko
03.08.2021

Potrzebujesz przewieźć duży ładunek z marketu budowlanego? Chcesz sprzedać meble bądź maszynę o sporych rozmiarach? W takim razie zainteresują Cię informacje o tym, jak zorganizować transport ponadnormatywny. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, jak przygotować taki przewóz.

Transport ponadnormatywny - co warto o nim wiedzieć?

Przewóz towarów o sporych gabarytach jest niemożliwy do zrealizowania, jeśli masz wyłącznie dostęp do samochodu osobowego. Istnieje co prawda możliwość rozkręcenia mebli i przewiezienia ich w częściach, ale nie zawsze jest to najbardziej opłacalna lub najbezpieczniejsza opcja. Niektóre ładunki, takie jak meble do zabudowy, materiały budowlane, czy armatura łazienkowa, muszą być przewożone w całości. Transport ponadnormatywny wiąże się z przestrzeganiem wielu reguł mających na celu zabezpieczyć ładunek oraz pozwalających uniknąć sytuacji, które stanowiłyby zagrożenie dla uczestników drogi. Warto tę kwestię powierzyć profesjonalnej firmie, która nie tylko dysponuje odpowiednią wiedzą, czy doświadczeniem, ale dysponuje też samochodem przeznaczonym do przewożenia tego typu ładunków.

Jak zorganizować transport ponadgabarytowy?

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się zorganizować transport wielkogabarytowy na własną rękę, bądź przy pomocy specjalistów, obowiązują Cię w obu przypadkach takie same zasady. Istotna jest kwestia przymocowania ładunku. Powinien on być zabezpieczony w taki sposób, aby:

  • nie burzył stateczności samochodu,
  • nie utrudniał prowadzenia pojazdu,
  • nie ograniczał widoczności drogi,
  • nie zasłaniał sygnalizacji świetlnej, tablic rejestracyjnych oraz innych oznaczeń auta,
  • nie powodował przekroczenia dozwolonych nacisków osi na drogę.

Zanim jednak umieścisz konkretny ładunek na samochodzie, musisz upewnić się, czy dopuszczalna masa całkowita pojazdu (informacje o limicie znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym) nie została przekroczona. Pamiętaj też, że nie można przewozić ładunków o nieprzyjemnym zapachu, bądź odrażającym wyglądzie.

Co jeszcze warto wiedzieć? Organizując transport gabarytowy, musisz umieścić ładunek w taki sposób, aby całkowita szerokość pojazdu wraz z wystającym ładunkiem - jeśli wykracza ona poza obrys auta - nie przekraczała 2,55 metrów. Z tyłu pojazdu ładunek nie może wystawać więcej niż 2 metry. Z kolei z przodu samochodu dopuszczalne jest maksymalnie 50 cm od obrysu, przy czym jednocześnie nie więcej niż 150 cm od siedzenia kierowcy. Jeśli ładunek wystaje poza obrys pojazdu, koniecznie trzeba na jego końcu umieścić albo czerwoną chorągiewkę (musi mieć ona wymiary 50x50 cm), albo czerwone światło (na przykład w postaci lampki rowerowej). Przepisy określają także maksymalną wysokość pojazdu wraz z ładunkiem - zgodnie z nimi nie może być ona większa niż 4 metry.

Czym zabezpieczyć transport?

Nie ma jednego, optymalnego sposobu na zabezpieczenie transportu gabarytowego, ponieważ wszystko zależy od rodzaju ładunku. Jedno jest jednak pewne - ładunek musi być zabezpieczony tak, aby jego przewóz nie stanowił zagrożenia dla kierowcy i innych uczestników ruchu.

W celu zabezpieczenia ładunku warto wykorzystać: folię stretch lub bąbelkową, kartony, taśmę klejącą, a w niektórych przypadkach można też użyć narożników bądź specjalnych paneli stabilizujących wykonanych ze styropianu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie