Jak logistyka pomaga firmom redukować koszty i wypracowywać większy zysk?

Antoni Kwapisz
08.11.2019

Jeszcze kilkanaście lat temu logistyka była traktowana nieco po macoszemu, kojarzona wyłącznie z organizacją pracy w firmach przewozowych i rzadko wykorzystywana w przedsiębiorstwach spoza branży transportowej. To się jednak zmieniło. Obecnie działy logistyczne tworzą korporacje i firmy z sektora MŚP, które same nie realizują przewozów towarów, ale np. zlecają je na zewnątrz. Nowoczesna logistyka jest bowiem traktowana jako świetne narzędzie do redukowania kosztów stałych, a tym samym poprawiania bilansu finansowego przedsiębiorstwa. W jaki sposób można osiągnąć taki efekt właśnie dzięki logistyce?

Sprawdź na automade.com jak możesz tego dokonać w prosty sposób dzięki odpowiednim działaniom.

Lepsze planowanie zakupów

To najważniejsze zadanie, jakie można postawić przed logistykiem. Każda firma dokonuje zakupów, przy czym większość robi to w sposób niezaplanowany. W efekcie dochodzi do marnotrawienia firmowego budżetu. Nagminnie zdarzają się sytuacje, w których firma niepotrzebnie robi zapasy jakichś łatwo i od ręki dostępnych produktów, jednocześnie nie dbając o stały dostęp do rzeczy, które zdobyć jest znacznie trudniej. Logistyk, pisząc obrazowo, może to wszystko poukładać, uwalniając firmowe środki zakupowe i nie dopuszczając do ich zamrażania w towarach.

Efektywniejsze zarządzanie powierzchnią magazynową

Bardzo ważna kwestia w firmach, które dysponują własnymi magazynami i ponoszą duże koszty w związku z ich utrzymaniem. Logistyk jest w stanie wprowadzić takie zarządzanie magazynem, aby nie było potrzeby jego rozbudowy i zatrudniania dodatkowych osób do obsługi. Wszystko sprowadza się tutaj do usprawnienia przepływu towarów, co pozwoli znacząco ograniczyć wydatki na utrzymanie zapasów.

Sprawniejsze zarządzanie flotą pojazdów

W firmach dysponujących własną flotą pojazdów stworzenie stanowiska logistyka jest wręcz obligatoryjne. Specjalista zajmie się zarządzaniem flotą w taki sposób, aby zminimalizować koszty obsługi pojazdów, a jednocześnie ograniczyć ryzyko ich niesprawności. Logistyk może opracować szczegółowy regulamin korzystania z samochodów, wdrożyć zasady zakupu paliwa i części zamiennych oraz negocjować stawki w warsztatach, firmach ubezpieczeniowych czy u leasingodawców.

Lepsze wykorzystanie zasobów ludzkich

Logistyk w firmie spokojnie może wziąć na siebie część obowiązków kadrowych. Jego umiejętności organizacyjne doskonale sprawdzą się w planowaniu harmonogramu pracy, wyznaczaniu dyżurów i delegacji, ustalaniu grafiku. Dzięki temu pracownicy będą równomiernie obłożeni pracą i bardziej efektywni, co ma bezpośrednie przełożenie na wyniki finansowe przedsiębiorstwa.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie