Jak dobrze wykorzystać długą pauzę w trasie?

Marek Szydełko
13.02.2023

Pauza to dla wielu zawodowych kierowców jedyny moment, w którym mogą rzeczywiście trochę odpocząć i skupić się na sobie, nadrobić zaległości w kontakcie z rodziną i przestać myśleć o pracy. Grunt to dobrze wykorzystać ten czas i solidnie się zregenerować przed dalszą drogą. Pomysły? Kilka propozycji znajdziesz w naszym poradniku.

Wyśpij się

Pierwszą opcją, na pewno bardzo kuszącą, jest po prostu naładowanie baterii po trudach trasy. Jeśli jeździsz w nocy, na trasach międzynarodowych, to wyspanie się podczas pauzy jest absolutną podstawą – temu też służy taka przerwa.

Poćwicz

Wielu kierowców, zwłaszcza z większym doświadczeniem, wykorzystuje pauzę aktywnie i stara się ćwiczyć: biega, gimnastykuje się, podnosi ciężary, rozciąga mięśnie i powięzi etc. Służy to temu, aby wzmocnić swoje ciało, zwłaszcza kręgosłup, który w długiej trasie nieźle dostaje w kość. Ponadto ćwiczenia są katalizatorem ryzyka nadwagi i otyłości, czyli częstych problemów obserwowanych u zawodowych kierowców.

Poczytaj

Masz zaległości czytelnicze? Odłóż telefon, wyłącz Internet i sięgnij po lekturę. Możesz również wykorzystać pauzę do nauki – czytając książki, kursy czy różnego rodzaju opracowania jesteś w stanie w krótkim czasie podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, co może Ci się przydać na dalszym etapie kariery.

Zadbaj o higienę

Nie musimy chyba wyjaśniać, że pauza jest odpowiednim czasem, aby wybrać się pod prysznic. Nawet odpoczywając z dala od stacji benzynowej warto porządnie się umyć, ponieważ dbanie o higienę ciała ma bezpośredni wpływ na funkcjonowanie głowy, co za kółkiem jest kluczowe.

Pozwiedzaj

Jeśli jeździsz na trasach zahaczających o atrakcyjne miejsca w Polsce czy w Europie, to grzechem byłoby nie wykorzystać dłuższej pauzy do pozwiedzania. Możesz wykorzystać patent niektórych kierowców i zabierać ze sobą w trasę hulajnogę elektryczną czy składany rower, co ułatwi odkrywanie zabytków i innych pięknych miejsc.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie