Ile wynosi i od czego zależy cena transportu pojazdu?

Jerzy Biernacki
02.10.2020

Kupiłeś auto i chcesz je przewieźć na lawecie? A może zajmujesz się handlem i zamierzasz zlecić transport samochodów? Z tego artykułu dowiesz się, ile wynosi średni koszt zlecenia transportu auta i od czego zależy jego cena.

Cena przewiezienia pojazdu zależy od kilku czynników. Liczy się rodzaj, waga i wielkość auta. Inny koszt bowiem wiąże się z transportem małego samochodu osobowego, a inny – busa, vana albo dużego SUV-a. Kolejny czynnik wpływający na wycenę to trasa, czyli liczba kilometrów do przejechania. Ważne też, czy przejazd odbywa się w Polsce, czy po drogach zagranicznych. Istotny aspekt to także liczba transportowanych pojazdów. Usługa obejmująca kilka aut wymaga dużej lawety, ale równocześnie wiąże się z rozłożeniem kosztów, co w ostatecznym rozrachunku stanowi korzystniejsze rozwiązanie, niż przewóz jednego samochodu.

Ile wynosi cena transportu pojazdu?

Biorąc pod uwagę wymienione czynniki, trudno jednoznacznie wycenić transport samochodów. Zbyt wiele jest zmiennych wpływających na ostateczny koszt usługi. Ceny przewozu na krótkich (tj. 200-300 km) trasach wynoszą zwykle ok. 2-3,5 zł za kilometr, ale mogą okazać się też sporo wyższe. W przypadku takich odcinków koszt zlecenia zależy nie tylko od liczby przejechanych kilometrów, ale przede wszystkim od czasu potrzebnego na wykonanie usługi, w tym zwłaszcza załadunek i rozładunek pojazdu.

Z kolei zlecając przejazd na trasach o długości powyżej 300 km, można liczyć na średnią stawkę poniżej 2 zł za kilometr. Dodatkowo przewoźnik zwykle dolicza kwotę za rozładunek i załadunek auta.

Jeśli zależy Ci na jak najmniejszych kosztach przewozu, warto poszukać firmy jeżdżącej regularnie daną trasą. Możliwe, że zabierze ona Twoje auto w drodze powrotnej z innego zlecenia, zamiast wracać z wolnymi ładunkami. Prawdopodobne jest też, że przewoźnik weźmie je dodatkowo, jeżeli dysponuje większą lawetą mogącą pomieścić kilka pojazdów. W takiej sytuacji zazwyczaj można liczyć na atrakcyjne ceny, często sporo niższe niż te ze standardowych cenników firm.

Jak znaleźć firmę do transportu samochodu?

Istnieje kilka sposobów poszukiwania firmy do przewozu auta. Można skorzystać z wyszukiwarki i dzwonić do kolejnych przedsiębiorstw z listy wyników, co bywa czasochłonne i dość kosztowne. Inna propozycja to poszukanie ofert w lokalnych gazetach, jednakże szanse na znalezienie odpowiedniego wykonawcy w ten sposób nie są wysokie. Dlatego polecaną, szybką i skuteczną metodą na szukanie najlepszego przewoźnika jest skorzystanie z serwisu Wyslij-to.pl.

Platforma pozwala na zamieszczenie ogłoszeń przez osoby potrzebujące przewiezienia dowolnego ładunku: mebli, sprzętu AGD, paczek, zwierząt, a także pojazdów. Zlecenia transportowe przeglądają następnie osoby zarejestrowane w serwisie i w przypadku zainteresowania ogłoszeniem składają klientowi swą ofertę na transport po Polsce. Korzystanie z giełdy jest łatwe, wygodne i bezpłatne. Platforma umożliwia sprawne znalezienie firmy gotowej do wykonania konkretnej usługi.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.