Folia polietylenowa – ekonomiczne pakowanie produktów

Jerzy Biernacki
25.01.2021

W poszukiwaniu ekonomicznych rozwiązań w zakresie pakowania produktów warto zainteresować się folią polietylenową. To surowiec o wielu twarzach, który ma bardzo szerokie zastosowanie, szczególnie w branży opakowań. Dowiedz się więcej o właściwościach polietylenu i wytwarzanych z niego wyrobów.

Folia polietylenowa – podstawowe informacje

Polietylen (PE) to nietoksyczny polimer o bardzo szerokim zastosowaniu przemysłowym. Jest giętkim, woskowatym, przezroczystym, termoplastycznym surowcem, wrażliwym jednak na wilgoć i światło słoneczne. To jeden z najlepszych materiałów do produkcji folii, które następnie mogą być przerabiane na worki, torby oraz rozmaite opakowania.

Folia polietylenowa jest trwała, elastyczna i wszechstronna. Wyróżnia się wysoką odpornością mechaniczną. Jest bezwonna i obojętna chemicznie – nie zmienia właściwości produktów, z którymi ma kontakt.

Dokładne właściwości folii PE zależą od jej rodzaju. Wyróżnia się dwa podstawowe typy tworzyw:

  •         HDPE – folia polietylenowa o wysokiej gęstości,
  •         LDPE – folia polietylenowa o niskiej gęstości.

Dostępne są również folie średniej gęstości, a także z rozmaitymi dodatkami wpływającymi na ich właściwości, jednak to tworzywa HDPE i LDPE są najczęściej wykorzystywane.

Folia polietylenowa o wysokiej gęstości (HDPE) – właściwości

Folia HDPE to tworzywo o dużej wytrzymałości mechanicznej i niskiej transparentności. Z polietylenu i wysokiej gęstości zazwyczaj produkuje się cienkie folie, które wydają charakterystyczny szeleszczący dźwięk. Pozwalają na świetne zabezpieczenie rozmaitych produktów, sprawdzając się w roli opakowań między innymi dla branży spożywczej, chemicznej czy tekstylnej. Mogą być barwione i zadrukowywane.

Folia polietylenowa o niskiej gęstości (LDPE) – właściwości

Folia LDPE jest bardziej elastyczna. Nadaje się do zgrzewania, może być również termokurczliwa. Zwykle jest grubsza, gładka i śliska. Ta folia PE może być niemal idealnie przezroczysta, nadaje się również do barwienia i zadruku. Wykonane z niej opakowania są wykorzystywane do produktów spożywczych (sypkich, świeżych, mrożonych), higienicznych, tekstylnych, a także elektroniki.

Zastosowanie polietylenu w produkcji opakowań

W folię polietylenową można pakować między innymi:

  •         produkty spożywcze (kaszę, ryż, makarony, pieczywo, mrożonki),
  •         produkty higieniczne (papier toaletowy, ręczniki papierowe, waciki, podpaski, pieluchy),
  •         produkty tekstylne (odzież, tkaniny, pościel),
  •         produkty elektroniczne, zabawki – w tym celu najczęściej wykorzystywana jest folia polietylenowa termokurczliwa.

Ponadto to właśnie z tego tworzywa powstają wszelkie worki, woreczki i reklamówki. Folia LDPE zazwyczaj stosowana jest do produkcji jednorazowych woreczków (np. na owoce i warzywa) oraz darmowych reklamówek zwanych zrywkami. Z folii HDPE można produkować grubsze reklamówki o większej wytrzymałości, które nadają się do wielokrotnego wykorzystania. Wszystkie te wyroby znajdziesz w ofercie Colormark. Sprawdź ofertę tego producenta, jeśli interesuje Cię wysoka jakość w przystępnej cenie.

Zastosowanie polietylenu w produkcji opakowań jest bardzo szerokie. Produkowane z niego folie mogą być dostępne w formie taśmy, półrękawa lub rękawa, również takiego uzupełnionego o zakładki. Mogą być transparentne lub barwione, a następnie zdobione i znakowane przy użyciu druku fleksorgaficznego. Wszystko to sprawia, że folia PE pozwala na tworzenie naprawdę atrakcyjnych opakowań, co w porównaniu z jej funkcjonalnością i przystępną ceną sprawia, że jest chętnie wybierana przez wielu producentów. Sprawdź produkty formy Colormark: https://colormark.pl/sub/folia-polietylenowa.php

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie