Flota samochodowa – jak nią skutecznie zarządzać?

Mateusz Nowak
16.02.2018

Posiadanie floty samochodowej wiąże się z ponoszeniem kosztów i to często niemałych. Nic więc dziwnego, że firmy szukają rozwiązań, które pomogłyby obniżyć koszty przez nie ponoszone.

Jak pokazuje raport udostępniony przez firmę European Automobile Manufacturer’s Association, coraz więcej małych i dużych przedsiębiorstw decyduje się na kupowanie samochodów. Zarządzanie flotą aut wiąże się jednak ze sporymi kosztami. Firmy decydują się więc na korzystanie z rozwiązań, które mogą wpłynąć na oszczędności firmy. Jednym z takich sposobów jest system Vehicle Tracking, który oferuje np. Vision Track (więcej informacji na stronie https://www.visiontrack.com/vehicle-tracking-systems/). W skład tego rozwiązania wchodzą m.in. urządzenia, które pozwalają na śledzenie przebiegu trasy: trackery GPS czy kamery.

Czy kontrola jest etyczna?

Sporo kontrowersji, szczególnie wśród kierowców, wzbudzał fakt, że monitoring flot samochodowych ściśle kontroluje ich pracę. Jednak to, co na pierwszy rzut oka może wydawać się brakiem zaufania do pracowników, na dłuższą metę okazuje się konieczne. Jak pokazuje raport firmy Bobit Business Media, która zajmuje się m.in. flotami, w wyniku zastosowania systemu monitorowania flot pojazdów liczba wypadków zmalała aż o 8,69% (źródło: http://www.dziennikbaltycki.pl/twoje-finanse/a/wspolczesna-flota-pod-pelnym-nadzorem,10604478/). Urządzenia kontrolują sposób jazdy pracownika, to, czy jeździ on z dozwoloną prędkością oraz czy unika gwałtownego hamowania.

Nadużywanie zaufania

Kolejnym problemem było to, że pracownikom zdarza się w czasie pracy korzystać ze służbowego samochodu do załatwiania prywatnych spraw. Zdarzali się również tacy, którzy w ogóle nie wyruszali w trasę, podkradali paliwo lub wyjeżdżali z „lewym” ładunkiem. Takie zachowania narażały pracodawcę na szkody finansowe lub wizerunkowe. Dzięki monitoringowi floty można obserwować, gdzie dokładnie znajduje się pojazd i jaki czas jest potrzebny kierowcy, by pokonać dany dystans. Urządzenia pozwalają również na wybranie punktów na trasie, w których kierowca mógłby zatankować paliwo.

Rosnąca popularność systemów do monitorowania floty pojazdów nie powinna dziwić. Szacuje się, że w roku 2022 rynek tego typu rozwiązań osiągnie wartość aż 22,53 mld dolarów. Warto więc korzystać z monitoringu floty, by redukować niepotrzebne koszty, a tym samym uczynić prace bardziej efektywną.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie