Finansowanie zakupu maszyn do firmowego magazynu – najciekawsze opcje

Jerzy Biernacki
16.09.2021

Firmowy magazyn nie może funkcjonować bez odpowiedniego sprzętu, który ułatwia składowanie różnych towarów, zapewnia bezpieczeństwo pracownikom oraz odciążą ich w wykonywaniu obowiązków zawodowych. Można tutaj wymienić chociażby wózki widłowe, podnośniki (tzw. lifty) czy mobilne dźwigi. Zakup takich maszyn stanowi spore obciążenie dla budżetu przedsiębiorstwa, dlatego coraz więcej firm decyduje się na skorzystanie z atrakcyjnych opcji finansowania. Kilka dostępnych rozwiązań omawiamy w naszym poradniku.

Leasing operacyjny

Jest to najpopularniejsza forma finansowania zakupu maszyn do firmowego magazynu, z której mogą skorzystać nawet przedsiębiorcy działający na rynku od niedawna (zwykle wymagany jest minimum roczny staż). Leasing operacyjny pozwala wejść w posiadanie kompletu maszyn przy zachowaniu rozsądnych kosztów stałych – wysokość raty lub rat ustala się indywidualnie w zależności od możliwości finansowych przedsiębiorcy.

Zakup używanych maszyn

Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie z punktu widzenia firmy, która dysponuje pewnym kapitałem, natomiast nie chce się wikłać w leasing. Trzeba przy tym pamiętać, że używane maszyny przystosowane do pracy w magazynie często są mocno wyeksploatowane i będą wymagać pewnych inwestycji w doprowadzenie ich do stanu używalności. Dlatego warto rozejrzeć się za maszynami z drugiej ręki sprzedawanymi przez lokalnego dealera danej marki, który udziela na nie gwarancji.

Wynajem długoterminowy

Coraz chętniej wybierana forma finansowania, która stała się realną alternatywą dla leasingu operacyjnego – zwłaszcza dla przedsiębiorców zainteresowanych regularną wymianą sprzętu na nowy. Wynajem długoterminowy pozwala zrezygnować z wykupu maszyn, jest również tak skalkulowany, aby przedsiębiorca nie musiał się martwić chociażby serwisowaniem sprzętu. Z drugiej strony rata wynajmu potrafi być dość wysoka, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, czy firmę na pewno będzie na to stać.

Wynajem krótkoterminowy

Jest to rozwiązanie dedykowane tym przedsiębiorcom, którzy potrzebują dodatkowych maszyn w okresie wzmożonego ruchu na magazynie – na przykład podczas przyjmowania większej partii półproduktów. W takiej sytuacji nie ma sensu inwestować środków w zakup własnych maszyn, skoro można je niedrogo wynająć wraz z dostarczeniem pod wskazany adres i nie martwić się ich serwisowaniem, bieżącą obsługą etc.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie