Prowadzenie biznesu w branży transportowej może być bardzo dochodowe, ale jednocześnie jest obarczone ogromnym ryzykiem – przede wszystkim finansowym. W tym sektorze na porządku dziennym są opóźnienia w płatnościach, bankructwa, zwykłe biznesowe oszustwa. Nic więc dziwnego, że coraz więcej firm transportowych interesuje się tematem faktoringu. Co to właściwie jest? Kiedy można z tego skorzystać? Podstawowe informacje na ten temat znajdziesz w naszym poradniku.
Faktoring to bardzo specyficzna usługa finansowa, która – w dużym uproszczeniu – polega na wykupieniu faktury z odroczonym terminem płatności. Dokonuje tego faktor, czyli firma, która świadczy usługę faktoringu. Może to być na przykład:
Aby proces faktoringu miał sens, muszą w nim uczestniczyć trzy strony. Są to, poza faktorem, także faktorant, czyli przedsiębiorca korzystający z tej usługi, a także dłużnik – kontrahent, któremu została wystawiona faktura z odroczonym terminem płatności.
W faktoringu chodzi o to, aby faktorant mógł pozbyć się problemu w postaci zaległej płatności na jego rzecz, wszedł w posiadanie gotówki od ręki, a faktor następnie odzyskał całą należną kwotę od dłużnika.
Uwaga!
Faktoringu nie należy mylić z windykacją czy popularną „sprzedażą długów”. Tutaj bowiem w grę wchodzą wyłącznie nieprzeterminowane faktury, które zostały wystawione z tytułu sprzedaży towarów lub usług.
To już zależy od konkretnej oferty. Trzeba sobie oczywiście zdawać sprawę z tego, że faktor nie jest instytucją charytatywną i po prostu musi na swojej usłudze zarobić. W przypadku bardzo dobrych ofert można liczyć na otrzymanie od ręki nawet do 90% wartości faktury. Pozostała kwota stanowi zysk faktora.
Biorąc pod uwagę, że nieterminowe płatności są normą w branży transportowej, faktoring wydaje się być bardzo interesującym rozwiązaniem dla przedsiębiorców z tego sektora. Nie dość, że można się dzięki tej usłudze szybko pozbyć prawdopodobnych złych długów, to jeszcze pozwala ona uniknąć zatorów płatniczych.
Najwyraźniej polscy przedsiębiorcy z branży transportowej dobrze oceniają usługę faktoringu, ponieważ rozwija się ona w błyskawicznym tempie. Korzystają z niej nie tylko największe firmy, ale też te małe, rodzinne, dla których jakikolwiek zator płatniczy stanowiłby ogromny problem i zagrożenie dla stabilności biznesu.