Faktoring, czyli kapitał obrotowy dla firmy transportowej. Dlaczego należy tak traktować tę usługę?

Remigisz Szulc
22.10.2020

Kapitał obrotowy kojarzy się przede wszystkim z ofertą kredytową banków. Te instytucje finansowe bardzo chętnie udzielają przedsiębiorcom środków na bieżącą działalność, ponieważ na takich produktach można dobrze zarobić, natomiast ryzyko po stronie banku jest stosunkowo niskie (łatwiejsza windykacja należności od przedsiębiorcy). Nie każdy natomiast wie, że formą kapitału obrotowego może być także coraz popularniejszy faktoring. Z tej usługi szczególnie chętnie korzystają właściciele firm transportowych, którym stałe i szybkie zastrzyki gotówki bardzo ułatwiają prowadzenie biznesu. Co decyduje o tym, że faktoring może być tożsamy z kapitałem obrotowym?

Stały dostęp do dużej ilości gotówki

„Duża ilość” jest oczywiście mocno subiektywnym terminem, bo wszystko zależy od realnych potrzeb przedsiębiorstwa. Większość firm transportowych działających w naszym kraju powinna jednak zadowolić się kwotą do około 400.000 złotych, którą zaoferuje niemal każdy faktor. Wyższe limity są negocjowane indywidualnie.

Dostęp do takiej gotówki, w dodatku stały, ograniczony jedynie przekazaniem prawidłowo wystawionej faktury, daje przedsiębiorcy ogromny komfort. Szczególnie w sytuacji, gdy w ramach umowy faktoringu można scedować całe ryzyko związane z odzyskaniem wierzytelności na faktora.

Brak obowiązku wykorzystywania limitu faktoringu

Nie jest oczywiście tak, że przedsiębiorca, któremu faktor uruchamia limit na przykład 400.000 złotych musi go w całości skonsumować. To kolejna cecha wspólna z kredytem obrotowym, który także jest udzielany do pewnego limitu, natomiast to przedsiębiorca decyduje, w jakim stopniu go wykorzysta.

Może się oczywiście zdarzyć, że w czasie trwania umowy przedsiębiorca będzie chciał przekroczyć limit, bo np. pozyskał bardzo duże zamówienie. W takiej sytuacji można rozpocząć negocjacje z faktorem, który ewentualnie zwiększy limit, o ile dotychczasowa współpraca układała się dobrze.

Błyskawiczne opłacanie faktur przez faktora

Od kapitału obrotowego zawsze oczekuje się jednego: musi być dostępny od ręki. Dokładnie tak działa faktoring. Firmy transportowe są szczególnie wyczulone na konieczność posiadania dostępu do gotówki, bo w tej branży nieprzewidziane sytuacje czy nagle pojawiające się koszty są na porządku dziennym.

Specyfiką faktoringu jest to, że pieniądze za przekazaną fakturę otrzymuje się natychmiast (czyli w ciągu jednego dnia roboczego przelewem na konto). To kluczowy argument przemawiający za tym, aby zacząć traktować tę usługę w formie zapewnienia sobie dostępu do kapitału obrotowego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie