Elektryczny wózek widłowy – poznaj jego zalety

Remigisz Szulc
13.09.2021

Każda firma posiadająca własne zaplecze magazynowe i produkcyjne potrzebuje maszyn, które umożliwią łatwy, szybki i bezpieczny załadunek różnych materiałów – na przykład półproduktów, środków chemicznych itd. Podstawowe wyposażenie stanowią oczywiście wózki widłowe. W ostatnich latach rosnącą popularnością cieszą się zwłaszcza modele z napędem elektryczny, które powoli zaczynają wypierać z rynku te spalinowe. Jakie są najważniejsze zalety elektrycznego wózka widłowego? Sprawdź to w naszym poradniku.

Nie emituje spalin

Jest to najważniejsza zaleta elektrycznego wózka widłowego, szczególnie jeśli planujesz użytkować go wyłącznie w zamkniętych pomieszczeniach. Zeroemisyjny napęd umożliwia wykonywanie prac magazynowych nawet przy niezbyt wydajnej wentylacji. Nie ma również potrzeby otwierania okien czy drzwi, co pozwala ograniczyć straty ciepła.

Bardzo cicha praca

Elektryczny wózek widłowy jest marzeniem niejednego operatora, który ma za sobą wiele lat pracy na standardowym wózku. Szczególnie pod koniec dnia roboczego hałas emitowany przez napęd spalinowy może się mocno dawać we znaki. Ten problem nie występuje w przypadku użytkowania wózka elektrycznego, który pracuje praktycznie bezgłośnie.

Banalnie łatwa obsługa

Elektryczne wózki widłowe są dużo łatwiejsze w obsłudze, co niesie ze sobą tę zaletę, że nie musisz już długo szukać doświadczonych operatorów, o których coraz trudniej na rynku. Możesz zafundować podstawowe szkolenie jednemu z obecnych pracowników, a ten na pewno szybko opanuje pracę na modelu elektrycznym.

Opcja zdalnego sterowania

Coraz więcej wózków elektrycznych posiada funkcję zdalnego sterowania, która jest bardzo przydatna w momencie, gdy załadunek jakiegoś towaru mógłby spowodować zagrożenie dla operatora. Tutaj można to przeprowadzić zdalnie, stojąc w bezpiecznej odległości od wózka.

Niskie koszty eksploatacji

Elektryczne wózki widłowe są bardzo tanie w użytkowaniu. Nie chodzi już tylko o to, że nie zużywają konwencjonalnego paliwa, ale też nie wymagają skomplikowanego, regularnego i przede wszystkim kosztownego serwisu. Prosta konstrukcja napędu minimalizuje również ryzyko poważnych i trudnych do usunięcia awarii.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie