Elektronika w logistyce

Andrzej Winnicki
21.08.2020

Wraz z rozwojem e-commerce, rozwój logistyki jest nieunikniony. Rozwój technologii także sprzyja usprawnianiu różnych systemów zarządzania w logistyce, usprawnia pewne działania. Największy wpływ na logistykę mają autonomiczne pojazdy oraz coraz to nowe technologie związane z IoT.

Autonomiczne pojazdy

Obecnie magazyny w logistyce wewnętrznej korzystają już z autonomicznych rozwiązań, takich jak systemy zautomatyzowanego składowania oraz samojezdne wózki widłowe czy inne pojazdy, które służą do transportu materiałów, a są sterowane bezprzewodowo lub laserowo. Dzięki autonomicznym pojazdom transport materiałów odbywa się efektywnie \

Jeśli chodzi o logistykę zewnętrzną, tam też można już obserwować autonomiczne pojazdy, takie jak zautomatyzowane dźwigi rozładowujące.

Przyszłością autonomicznych pojazdów zdecydowanie będą autonomiczne pojazdy, takie jak tiry, które rozwozić będą ładunki między magazynami, a punktami rozładunku, a także będą dostarczać ładunki na miejsca docelowe. Mała ilość kierowców to obecnie duży problem dla wciąż rosnących zapotrzebowań w logistyce. Autonomiczne tiry będą świetnym rozwiązaniem obecnych problemów, ponieważ będą mogły być w trasie przez 24h, co pozwoli zaoszczędzić czas i jednocześnie obniżą też koszty transportu.

Kolejnym pojazdem przyszłości do wykorzystywania w logistyce może okazać się dron, który dostarczać będzie przesyłki nie tylko do sklepów, ale także do klienta.

Internet rzeczy wspomagający logistykę

Internet rzeczy (IoT) to kolejny ważny aspekt rozwoju logistyki. Urządzenia dzięki temu systemowi mogą komunikować się między sobą bez udziału człowieka. Możliwość dokładnego monitorowania transportu oraz podniesienie bezpieczeństwa związanego z gubieniem paczek, co nadal się zdarza, sprzyjać będzie lepszej logistyce.

Inną ciekawą koncepcją są czujniki na paczkach, które chronić mają je przed przeniesieniem do złego miejsca czy nieautoryzowanego otwarcia. Spekuluje się umieszczenie czujników także w skrzynce odbiorczej, dzięki czemu odbiorca będzie wiedział od razu, gdy jego paczka trafi do miejsca docelowego, tak jak to się obecnie dzieje w przypadku InPost.

Sztuczna inteligencja szansą logistyki

Rozwój sztucznej inteligencji (AI) oraz uczenia maszynowego sprzyja rozwojowi logistyki. Już teraz stosuje się takie rozwiązania, jednak w niewielkim jeszcze stopniu. Wdrażanie ich na większą skalę będą sprzyjać większej produktywności i bezpieczeństwa w branży logistycznej. Te firmy, które stawiać będą więc na AI i rozwój technologii zyskają bardzo dużą przewagę nad konkurencją. Sztuczna inteligencja może wspomagać w rozwoju firmy, przewidując zachowania klientów, a także samej branży, pomagając w decyzjach biznesowych.

Wszystkie te zautonomizowane maszyny i systemy potrzebują sprawnie działającej elektroniki. Wykonane dobrze i jakościowo płytki PCB, prawidłowo umieszczone komponenty, sprzyjają niezawodności takich maszyn. Warto więc wybrać producenta elektroniki np. https://printor.pl, który jest rzetelny i dba o jakość produkowanych przez siebie płytek drukowanych. Jest to gwarancja sprawnie działającej logistyki.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie