Ekologiczny transport drogowy – czym się charakteryzuje?

Remigisz Szulc
14.03.2022

Coraz więcej firm transportowych i spedycyjnych akcentuje ekologiczny charakter świadczonych przez siebie usług. I choć może się wydawać, że nie ma to szczególnego znaczenia dla klienta końcowego (płacącego za przewóz i oczekującego jak najniższej ceny), to w rzeczywistości coraz więcej zleceniodawców zwraca uwagę na ten aspekt. Warto zatem wiedzieć, czym tak naprawdę charakteryzuje się ekologiczny transport drogowy i co wpływa na ograniczenie negatywnego wpływu przewozu towarów na środowisko. Wyjaśniamy to w naszym poradniku.

Nowoczesna flota pojazdów

Podstawą ekologicznego transportu drogowego jest oczywiście wykorzystywanie pojazdów napędzanych niskoemisyjnymi silnikami, które spełniają normę Euro 6. Do niedawna stanowiły one awangardę na naszych drogach, tymczasem dziś są już właściwie standardem – szczególnie w przypadku firm oferujących transport międzynarodowy.

Brak pustych przebiegów

Bardzo ważnym elementem ograniczania negatywnego wpływu transportu na środowisko jest wykluczanie tzw. pustych przebiegów. Chodzi o to, aby samochód nigdy nie wyruszał w trasę bez ładunku i nie wracał do bazy na pusto. W tym celu logistycy organizują transport łączony, szukając zleceń na przewozy nawet drobnicowe. Jeśli np. po trasie znajduje się klient, który szuka transportu dla towarów zajmujących nawet tylko połowę naczepy, to warto przyjąć takie zlecenie.

Optymalizacja trasy przejazdu

Kluczową rolę w organizowaniu ekologicznego transportu drogowego mają logistycy. W tym zawodzie ogromny nacisk kładzie się dziś na to, aby planować trasy przejazdu w sposób maksymalnie zoptymalizowany. Ma to na celu z jednej strony obniżenie kosztów paliwa, a z drugiej właśnie ograniczenie emisji spalin. Dlatego preferowany jest transport autostradowy lub realizowany drogami ekspresowymi, gdzie istnieje mniejsze ryzyko np. utknięcia w korku.

Przestrzeganie przepisów drogowych

W ramach walki o ograniczenie emisyjności transportu drogowego standardem staje się umieszczanie w pojazdach urządzeń elektronicznych monitorujących styl jazdy kierowcy. Ma to na celu zdyscyplinowanie kierowców, którzy przekraczając dozwoloną prędkość nie tylko narażają firmę na pogorszenie reputacji, ale też na wyższe koszty transportu i przykładanie ręki do degradacji środowiska (zwiększone zużycie paliwa oraz emisji spalin).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie