Studia logistyczne w Polsce od kilku lat przeżywają renesans popularności. Nie jest to przypadek – młodzi ludzie doskonale orientują się w realiach rodzimego rynku pracy i wiedzą, że branża logistyczna należy do najprężniej się rozwijających. Jeśli stoisz przed życiową decyzją i wciąż zastanawiasz się, dlaczego warto studiować logistykę, podajemy Ci 5 najważniejszych argumentów.
- Brak problemów ze znalezieniem pracy – firmy z branży logistycznej bez przerwy poszukują wykształconych specjalistów. Tymczasem na polskim rynku ich brakuje. W efekcie dobry logistyk nie ma absolutnie żadnych problemów ze znalezieniem atrakcyjnego zatrudnienia, a zarobki specjalistów są relatywnie wysokie.
- Świetlana przyszłość - logistyka to dziedzina, na którą składa się przede wszystkim transport i magazynowanie. Ten sektor gospodarki daje stabilność zatrudnienia, niezłe zarobki i szerokie możliwości rozwoju zawodowego. Co więcej, eksperci rynku pracy przewidują, że właśnie w logistyce nie powinno zabraknąć pracy i to przez kolejnych kilkanaście lat. Pod tym względem branża może konkurować nawet z sektorem IT.
- Możliwości rozwoju zawodowego – to nieco wyświechtane sformułowanie idealnie pasuje do pracy logistyka. W tej branży naprawdę można się rozwinąć, wytyczyć sobie klarowną ścieżkę kariery i zdobywać kolejne stopnie wtajemniczenia zawodowego. Co ważne podnoszenie swoich kwalifikacji jest ściśle związane z wyższymi zarobkami, co dodatkowo motywuje specjalistów.
- Wiele opcji zatrudnienia – powszechnie uważa się, że logistyk może szukać pracy tylko w firmach transportowych, ale to nieprawda. Specjaliści w tej dziedzinie są bardzo poszukiwani również przez jednostki administracji publicznej, firmy handlowe i produkcyjne, a nawet sklepy internetowe. Pamiętajmy bowiem, że logistyka wiąże się również z umiejętnością zarządzania magazynem, co w naszym kraju ma teraz ogromne znaczenie. Polska to jeden z największych w Europie rynków magazynowych, gdzie swoje bazy mają czołowe koncerny, także światowe.
- Możliwość podjęcia pracy poza sektorem logistycznym – studia logistyczne są zaliczane do grona interdyscyplinarnych, co oznacza, że student zdobywa szeroką wiedzę na temat różnych procesów związanych z zarządzaniem, ale także z zakresu techniki, informatyki i spedycji. Dzięki temu, nawet jeśli nie znajdzie pracy na stanowisku logistyka, wciąż może podjąć zatrudnienie np. jako kadra managerska czy założyć własną działalność, będąc teoretycznie przygotowanym do zarządzania zespołem ludzi.
Studia na kierunku logistyka oferuje większość uczelni państwowych i niepublicznych w naszym kraju, co także nie jest przypadkiem. Szkoły wyższe wiedzą, że to popularny kierunek, który przyciąga maturzystów. Na szczęście perspektywy dla branży logistycznej są na tyle dobre, że pracy dla logistyków w najbliższym czasie nie powinno zabraknąć.