Nie może się bez nich obyć żaden nowocześnie zarządzany magazyn. Systemy transportu wewnętrznego są nieodzownym elementem współczesnej logistyki magazynowej, od której wymaga się szybkiego tempa, dokładności oraz elastyczności w zakresie przyjmowania różnego rodzaju towarów. W naszym artykule krótko wyjaśniamy, czym dokładnie są systemy transportu wewnętrznego.
Systemy transportu wewnętrznego są zautomatyzowanymi rozwiązaniami, które umożliwiają płynną, szybką pracę magazynu czy np. zakładu produkcyjnego. Zastępują ludzi w procesie przenoszenia różnego rodzaju towarów, półproduktów, surowców w obrębie jednego obiektu lub pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami.
Takie systemy stosuje się nie tylko w celu przyspieszenia transportu wewnętrznego, ale te wyeliminowania błędów (np. przy umieszczaniu poszczególnych towarów na konkretnych regałów) oraz zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu pracowników.
Wyobraźmy sobie magazyn, w którym następuje przyjęcie towarów na rampie wyładowczej. Należy je natychmiast przetransportować w docelowe miejsca, aby nie doszło do „zatkania” rampy i chaosu grożącego pomyłkami przy wydawaniu towarów do dalszego transportu.
Systemy transportu wewnętrznego umożliwiają całkowitego zautomatyzowanie tego procesu. Odpowiednie urządzenia przenoszą towary z punktu A do punktu B, a nawet mogą układać je na regałach czy paletach. Całym procesem steruje system komputerowy nadzorowany przez pracownika.
Systemy transportu wewnętrznego buduje się w oparciu o maszyny i urządzenia automatyzujące proces przemieszczania różnego rodzaju towarów w obrębie magazynu czy zakładu produkcyjnego. Wybór tych rozwiązań jest już uzależniony stricte od specyfiki konkretnej przestrzeni, w tym od jej powierzchni, liczby kondygnacji oraz rodzaju składowanych towarów.
Obecnie w skład systemów transportu wewnętrznego wchodzą takie rozwiązania, jak różnego rodzaju przenośniki, windy przemysłowe, przesuwnice, obrotnice, stoły podnoszone, stoły obrotowe, naczepy samozaładowcze czy sztaplarki.