Czym są systemy transportu wewnętrznego?

Jerzy Biernacki
19.05.2022

Nie może się bez nich obyć żaden nowocześnie zarządzany magazyn. Systemy transportu wewnętrznego są nieodzownym elementem współczesnej logistyki magazynowej, od której wymaga się szybkiego tempa, dokładności oraz elastyczności w zakresie przyjmowania różnego rodzaju towarów. W naszym artykule krótko wyjaśniamy, czym dokładnie są systemy transportu wewnętrznego.

Co trzeba wiedzieć o systemach transportu wewnętrznego?

Systemy transportu wewnętrznego są zautomatyzowanymi rozwiązaniami, które umożliwiają płynną, szybką pracę magazynu czy np. zakładu produkcyjnego. Zastępują ludzi w procesie przenoszenia różnego rodzaju towarów, półproduktów, surowców w obrębie jednego obiektu lub pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami.

Takie systemy stosuje się nie tylko w celu przyspieszenia transportu wewnętrznego, ale te wyeliminowania błędów (np. przy umieszczaniu poszczególnych towarów na konkretnych regałów) oraz zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu pracowników.

Jak to działa w praktyce?

Wyobraźmy sobie magazyn, w którym następuje przyjęcie towarów na rampie wyładowczej. Należy je natychmiast przetransportować w docelowe miejsca, aby nie doszło do „zatkania” rampy i chaosu grożącego pomyłkami przy wydawaniu towarów do dalszego transportu.

Systemy transportu wewnętrznego umożliwiają całkowitego zautomatyzowanie tego procesu. Odpowiednie urządzenia przenoszą towary z punktu A do punktu B, a nawet mogą układać je na regałach czy paletach. Całym procesem steruje system komputerowy nadzorowany przez pracownika.

Z czego składają się systemy transportu wewnętrznego?

Systemy transportu wewnętrznego buduje się w oparciu o maszyny i urządzenia automatyzujące proces przemieszczania różnego rodzaju towarów w obrębie magazynu czy zakładu produkcyjnego. Wybór tych rozwiązań jest już uzależniony stricte od specyfiki konkretnej przestrzeni, w tym od jej powierzchni, liczby kondygnacji oraz rodzaju składowanych towarów.

Obecnie w skład systemów transportu wewnętrznego wchodzą takie rozwiązania, jak różnego rodzaju przenośniki, windy przemysłowe, przesuwnice, obrotnice, stoły podnoszone, stoły obrotowe, naczepy samozaładowcze czy sztaplarki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.