Faktoring odwrócony to nadal mało popularna, ale warta zainteresowania usługa finansowa, która mogłaby przyjąć się w szeroko pojętej branży logistycznej czy transportowej. Jak sama nazwa wskazuje, mamy tutaj do czynienia z odwrotnym modelem w stosunku do klasycznego faktoringu, w którym to najpierw wykonujemy usługę/sprzedajemy produkt, następnie wystawiamy fakturę i sprzedajemy ją faktorowi, otrzymując sporą część należnej nam kwoty. Na czym więc polega faktoring odwrócony? Tego dowiesz się z naszego poradnika.
Faktoring odwrócony polega na tym, że nie sprzedajemy faktorowi faktury, ale nasz dług wobec innego podmiotu. Najprościej będzie to pokazać na konkretnym przykładzie, odwołującym się jednocześnie do realiów w branży logistycznej.
Załóżmy, że prowadzimy sklep budowlany. Nawiązaliśmy współpracę z firmą transportową, która realizuje na rzecz sklepu usługę transportu towarów. Firma ta oczekuje płatności z góry lub wystawia fakturę z bardzo krótkim terminem. To kłopot dla sklepu, ponieważ ten stosuje niską marżę na sprzedawanych produktach i trudno jest mu zachować płynność finansową. Nie chce jednak rezygnować ze współpracy z zewnętrznym podmiotem, który jest solidny, niezawodny i do tego świadczy usługę w atrakcyjnej cenie.
W takiej sytuacji możemy skorzystać z usługi faktoringu odwróconego. W momencie, gdy przewoźnik wystawi sklepowi fakturę, od razu trafia ona do faktora, który ją opłaca. Faktorant natomiast musi się rozliczyć z – jakby nie patrzeć – długu w określonym w umowie terminie. Oczywiście kwota ta zostanie powiększona o prowizję faktora.
Faktoring odwrócony jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla tych firm, które dokonują zakupów na duże kwoty, ale nie mogą liczyć na znaczne odroczenie płatności i albo płacą z góry, albo w ciągu np. 7 dni. Chcąc zachować płynność finansową mogą skorzystać z usługi faktoringu odwróconego i rozliczać się z faktorem na dogodnych warunkach.
Odwrócony faktoring ma sens nie tylko w sytuacji, gdy nawiązujemy stałą współpracę z kontrahentem oczekującym szybkiej zapłaty, ale także, kiedy dokonujemy okazjonalnego zakupu, natomiast nie dysponujemy w danej chwili potrzebnymi środkami finansowymi. Ta usługa może więc być traktowana, jako ciekawa alternatywa chociażby dla kredytu bankowego czy tym bardziej pożyczki prywatnej i stanowić atrakcyjne rozwiązanie dla przedsiębiorców mających na oku jakąś okazję inwestycyjną.