Czym jest faktoring odwrócony? Czy ma zastosowanie w branży logistycznej?

Andrzej Winnicki
27.08.2020

Faktoring odwrócony to nadal mało popularna, ale warta zainteresowania usługa finansowa, która mogłaby przyjąć się w szeroko pojętej branży logistycznej czy transportowej. Jak sama nazwa wskazuje, mamy tutaj do czynienia z odwrotnym modelem w stosunku do klasycznego faktoringu, w którym to najpierw wykonujemy usługę/sprzedajemy produkt, następnie wystawiamy fakturę i sprzedajemy ją faktorowi, otrzymując sporą część należnej nam kwoty. Na czym więc polega faktoring odwrócony? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Faktoring odwrócony, czyli właściwie co?

Faktoring odwrócony polega na tym, że nie sprzedajemy faktorowi faktury, ale nasz dług wobec innego podmiotu. Najprościej będzie to pokazać na konkretnym przykładzie, odwołującym się jednocześnie do realiów w branży logistycznej.

Załóżmy, że prowadzimy sklep budowlany. Nawiązaliśmy współpracę z firmą transportową, która realizuje na rzecz sklepu usługę transportu towarów. Firma ta oczekuje płatności z góry lub wystawia fakturę z bardzo krótkim terminem. To kłopot dla sklepu, ponieważ ten stosuje niską marżę na sprzedawanych produktach i trudno jest mu zachować płynność finansową. Nie chce jednak rezygnować ze współpracy z zewnętrznym podmiotem, który jest solidny, niezawodny i do tego świadczy usługę w atrakcyjnej cenie.

W takiej sytuacji możemy skorzystać z usługi faktoringu odwróconego. W momencie, gdy przewoźnik wystawi sklepowi fakturę, od razu trafia ona do faktora, który ją opłaca. Faktorant natomiast musi się rozliczyć z – jakby nie patrzeć – długu w określonym w umowie terminie. Oczywiście kwota ta zostanie powiększona o prowizję faktora.

Jakie wynikają z tego korzyści?

Faktoring odwrócony jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla tych firm, które dokonują zakupów na duże kwoty, ale nie mogą liczyć na znaczne odroczenie płatności i albo płacą z góry, albo w ciągu np. 7 dni. Chcąc zachować płynność finansową mogą skorzystać z usługi faktoringu odwróconego i rozliczać się z faktorem na dogodnych warunkach.

Odwrócony faktoring ma sens nie tylko w sytuacji, gdy nawiązujemy stałą współpracę z kontrahentem oczekującym szybkiej zapłaty, ale także, kiedy dokonujemy okazjonalnego zakupu, natomiast nie dysponujemy w danej chwili potrzebnymi środkami finansowymi. Ta usługa może więc być traktowana, jako ciekawa alternatywa chociażby dla kredytu bankowego czy tym bardziej pożyczki prywatnej i stanowić atrakcyjne rozwiązanie dla przedsiębiorców mających na oku jakąś okazję inwestycyjną.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie