Czy na postoju trzeba wyjąć kartę z tachografu?

Piotr Kowalczyk
17.11.2020

To pytanie zadaje sobie wielu kierowców zawodowych prowadzających pojazdy z zamontowanymi tachografami. Aby rozpocząć rejestrację czasu pracy należy umieścić w urządzeniu własną kartę – to jest jasne dla wszystkich. Nie każdy natomiast wie, czy prawo nakazuje wyjmowanie karty przed dłuższym postojem, na przykład obowiązkową pauzą lub przerwą na jedzenie/odświeżenie się w trasie. Sprawa jest dość prosta i wynika wprost z obowiązujących przepisów unijnych, którym podlegają również polscy przewoźnicy. Szczegóły znajdziesz w naszym poradniku.

Karta może zostać w tachografie, ale…

Zacznijmy może od przytoczenia treści rozporządzenia unijnego numer 165/2014. W artykule 35 ustęp 3 czytamy, że kierowca może wyjąć kartę z tachografu, gdy opuszcza pojazd w celu wykonania innych zadań, odpoczynku lub zrobienia sobie przerwy w jeździe. Nie musi tego natomiast robić – karta może pozostać w tachografie, a czas jazdy nie będzie rejestrowany.

W tym samym artykule, ale w ustępie 2 znajdziemy natomiast informację, że kierowca ma obowiązek ochrony przyznanej mu karty przed nieuprawnionym dostępem, czyli np. użyciem przez innego kierowcę. Ma to zapobiegać próbom oszustwa. Jak zatem należy rozumieć obowiązujące przepisy i zastosować się do nich w praktyce?

Nie wyjmuj karty, jeśli pojazd jest bezpieczny

Obowiązku wyjmowania karty z tachografu nie mają ci kierowcy, którzy są w stanie zapewnić bezpieczeństwo prowadzonemu przez siebie pojazdowi. Czyli: jeśli pod koniec dnia udajesz się na pauzę i parkujesz samochód na parkingu strzeżonym, to karta może zostać w tachografie. Podobnie będzie w sytuacji, gdy robisz sobie przerwę na jedzenie i możesz przez cały czas obserwować pojazd, nie dopuszczając tym samym do kradzieży karty.

W każdym innym przypadku należy natomiast wyjąć kartę z tachografu i schować w bezpiecznym miejscu – najlepiej mieć ją zawsze przy sobie. Tak przepisy interpretuje na przykład włoskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które stoi na stanowisku, że kierowca musi wyjąć kartę zawsze, gdy traci pojazd z zasięgu wzroku.

Karta może natomiast zostać w tachografie wtedy, gdy wykonujesz inne czynności niezwiązane z prowadzeniem pojazdu – na przykład wypełniasz dokumenty lub robisz sobie przerwę, natomiast pojazd przez cały czas pozostaje do Twojej wyłącznej dyspozycji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie