Praca kierowcy zawodowego z pewnością nie należy do najłatwiejszych. Wiąże się z funkcjonowaniem w stresie, narażeniem na sytuacje konfliktowe, nieregularnym harmonogramem wykonywania swoich obowiązków oraz wielogodzinnym przebywaniem w pozycji siedzącej. Do tego rosną wymagania pracodawców odnośnie do kwalifikacji kierowców. Warto je poznać chcąc podjąć zatrudnienie w tym zawodzie. Te najważniejsze wymagania wymieniamy w naszym poradniku.
Dla pracodawców bardzo ważne jest, aby kierowca, któremu powierza się wartościowy towar, miał nieskazitelną opinię. Karalność stanowi bardzo poważną rysę na życiorysie i może uniemożliwić podjęcie zatrudnienia w charakterze kierowcy zawodowego.
Trudno jest ją oczywiście ocenić na etapie rekrutacji, jednak jeśli kandydat do pracy na stanowisku kierowcy spóźni się na pierwszą rozmowę, to z pewnością zostanie to odnotowane i policzone mu za poważną wadę. W tym zawodzie terminowość jest kluczowa, ponieważ firmy nie mogą sobie pozwolić na wypłacanie kar za opóźnienia.
Od kierowców zawodowych coraz częściej wymaga się dużej samodzielności. Nie we wszystkich firmach mogą oni liczyć na pełne wsparcie działu logistycznego. Dlatego oczekuje się, że kierowca będzie potrafił właściwie zareagować w trudnej sytuacji, np. w razie konieczności wyznaczenia alternatywnej drogi z uwagi na wypadek czy remont.
Oczywiście nie jest tak, że pracę w zawodzie kierowcy może otrzymać wyłącznie bezdzietny singiel. Pracodawcy cenią sobie jednak kierowców, którzy są gotowi podjąć się niespodziewanego wyjazdu np. z powodu choroby kolegi czy pojawienia się bardzo atrakcyjnego zlecenia.
To jedno z nowszych wymagań stawianych kandydatom do pracy w charakterze kierowcy zawodowego. Oczywiście dotyczy ono tylko tych firm, które świadczą transport międzynarodowy. Kierowca wyjeżdżający za granicę powinien znać przynajmniej jeden język obcy (najlepiej uniwersalny angielski), ponieważ może mu to bardzo ułatwić wspomniane wcześniej szybkie reagowanie na nieprzewidziane sytuacje.