Co opóźnia przewoźników, czyli najczęstsze przyczyny nieterminowego dostarczenia towarów

Mariusz Siwko
20.07.2020

Podstawą współczesnego transportu jest terminowe dostarczanie towarów pod wskazany adres. W tym celu firmy przewozowe mocno inwestują w swoje działy logistyczne, które opracowują trasy przejazdu, uwzględniając przy tym różnego rodzaju zagrożenia – realne i potencjalne. Nie wszystko jednak da się przewidzieć. Czasami występują zjawiska, na które nikt nie ma wpływu, a które mogą spowodować nieterminowe dostarczenie towaru do odbiorcy. Te najczęstsze przyczyny wymieniamy w naszym poradniku.

Strajki

Bywają szczególnie dokuczliwe w państwach Europy Zachodniej – klasycznym przykładem będzie tutaj Francja, w której strajki odbywają się regularnie i mają taką skalę, że potrafią całkowicie sparaliżować ten kraj. Efektem strajków bywa zablokowanie dróg czy wjazdów do centrów miast, co oczywiście od razu odbija się na pracy kierowcy.

Kolejki na granicy

Problem, z którym regularnie mierzą się kierowcy podróżujący za naszą wschodnią granicę, choć trzeba podkreślić, że kolejki zdarzają się również na granicach wewnętrznych Unii Europejskiej (czego doświadczaliśmy w samym szczycie pandemii COVID-19). W skrajnych przypadkach przekroczenie granicy może zająć kierowcy nawet 2 doby.

Dodatkowe kontrole wewnętrzne

Kierowcy zawodowi zawsze muszą się liczyć z prawdopodobieństwem zorganizowania kontroli wewnątrz krajów unijnych. Krajowe służby w ten sposób walczą z przemytem, łamaniem przepisów dotyczących czasu jazdy oraz zlecaniem prac przewozowych osobom bez wymaganych uprawnień. Kontrola drogowa może zająć grubo ponad godzinę lub dłużej, gdy służby zdecydują się dokładnie przeszukać samochód i naczepę.

Awaria pojazdu

Można napisać: standard. Samochód ciężarowy, nawet względnie nowy i dobrej marki, jest pojazdem mechanicznym, co oznacza, że w każdej chwili może ulec awarii. Nie zawsze z jej usunięciem poradzi sobie sam kierowca czy mobilny mechanik. Bywa, że auto musi trafić do warsztatu, a ładunek zostanie wówczas przetransportowany innym samochodem podstawionym przez przewoźnika – co oczywiście spowoduje znaczące opóźnienie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie