Co musisz wiedzieć o kursie i uprawnieniach na wózki widłowe?

Jerzy Biernacki
09.07.2021

Jeśli zastanawiasz się nad zrobieniem kursu na wózki widłowe i zdobyciu odpowiednich, ale brakuje Ci kilku informacji zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu. Uwzględniliśmy w nim wszystko, co powinieneś wiedzieć o uprawnieniach i kursach, by zdobyć zawód operatora wózków widłowych.

Wózek widłowy - czym jest i jak działa?

Wózek widłowy potocznie nazywany jest widlakiem. Za to jego pełna i prawidłowa nazwa to wózek jezdniowy podnośnikowy. Wózki widłowe zaliczają się do kołowych pojazdów mechanicznych o napędzie silnikowym. Wózki widłowe to wózki transportowe używane w transporcie bliskim. Wykorzystuje się je do przewozu i sterowania ładunków umieszczonych na paletach. Wózki widłowe mogą unieść ciężar nawet do kilkunastu ton. Natomiast transportem maszyn i wózków widłowych zajmuje się firma Fast-Trans z Poznania.

Wózki widłowe - rodzaje

Wyróżniamy kilka rodzajów wózków widłowych z głównym podziałem na dwie kategorie. Dzielimy je ze względu na rodzaj napędu oraz ze względu na funkcje. Dokładny podział prezentuje się następująco:

Ze względu na rodzaj napędu:

  • wózki widłowe spalinowe

  • wózki widłowe gazowe

  • wózki widłowe elektryczne

Ze względu na funkcje:

  • wózki widłowe boczne

  • wózki widłowe terenowe

  • wózki widłowe ze zmiennym wysięgiem

  • wózki widłowe

  • wózki widłowe z wysuwanym masztem

  • wózki widłowe podnośnikowe sterowane z poziomu lub podestu roboczego

Rodzaje uprawnień na wózki widłowe

Mamy możliwość zdobycia trzech rodzajów uprawnień, a raczej uprawnienia na wózki widłowe możemy podzielić na trzy kategorie, które różnią się od siebie zakresem w obsłudze. Przede wszystkim uprawnienia może zdobyć każda osoba, która ukończyła 18 lat. Natomiast obsługiwać wózki widłowe z mechanicznym napędem może każda osoba, która ukończyła 18 lat i posiada odpowiednie uprawnienia do obsługi wózków jezdniowych, posiada uprawnienia maszynisty ciężkich maszyn budowlanych i drogowych oraz posiada książkę operatora maszyn roboczych wraz ze wpisem w zakresie obsługi wózków podnośnikowych. Uprawnienia dzielimy na trzy następujące kategorie:

I WJO

Uprawnienia te przyznaje się na okres 5 lat. Są najbardziej pożądaną kategorią, ponieważ pozwalają na obsługę wózków widłowych i specjalizowanych wózków widłowych w tym wózki widłowe ze zmiennym wysięgnikiem, wózki widłowe z osobą obsługującą podnoszoną razem z ładunkiem oraz wózki widłowe wysokiego składowania. Kończąc tę kategorię kursu zdobywamy automatycznie uprawnienia z kategorii II i III. Kurs trwa ok. 80 h.

II WJO

Uprawnienia te przyznaje się na okres 10 lat. Są najczęściej wybieraną kategorią, ponieważ pozwalają na obsługę wózków widłowych wyłączając specjalizowane wózki widłowe. Może obsługiwać każdy wózek widłowy nie zależnie od sposobu zasilania i wysokości unoszenia. Z tymi uprawnianiami możemy także obsługiwać maszyny, w których operator stoi na podeście lub siedzi w kabinie. Kończąc tę kategorię kursu zdobywamy automatycznie uprawnienia z kategorii III. Kurs trwa ok. 65 h.

III WJO

Uprawnienia te przyznaje się na 10 lat. Są najrzadziej wybieraną kategorią, ponieważ pozwalają na obsługę tylko i wyłącznie wózków widłowych jezdniowych podnośnikowych oraz wózków widłowych prowadzonych, gdzie operator prowadzi wózek przed sobą. Kurs trwa około 40 h.

Wózki widłowe - jak wygląda szkolenie?

Jak wspomnieliśmy wcześniej w szkoleniu może wziąć udział każda osoba, która ukończyła 18 lat. Decydując się na pracę na stanowisku operatora wózka widłowego powinniśmy zastanowić się nad własnymi predyspozycjami jak odporność na stres, spostrzegawczość oraz refleks oraz nad swoim stanem zdrowia, czy w pełni pozwala nam na taką pracę.

Szkolenie podzielone jest na część teoretyczną oraz praktyczną. Część teoretyczna składa się z wiedzy na temat budowy wózków widłowych, urządzeń, które możemy spotkać w magazynie, częstotliwości przeglądów, niebezpieczeństwach związanych ze stanowiskiem operatora wózka widłowego oraz wszystkiego co związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Część praktyczna polega na wykonaniu ćwiczeń z ładunkiem przygotowanym do pracy w magazynie.

Egzamin na wózki widłowe

Tak samo jak szkolenie egzamin składa się z części teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna to zazwyczaj odpowiedź na jedno ogólne pytanie oraz dwa na temat konkretnego typu wózka widłowego. Część praktyczna polega wykonaniu zadań związanych z załadunkiem, rozładunkiem i poruszaniem się po korytarzach roboczych. Podejście do egzaminu nie jest wystarczające, aby móc obsługiwać wózki widłowe należy go zdać.

Nie każda osoba nadaje się do pracy na stanowisku operatora wózka widłowego ci, którzy zastanawiają się nad poszerzeniem swoich umiejętności oraz kwalifikacji zdecydowanie powinni podjąć próbę ukończenia kursu. Osoby posiadające takie uprawnienia nie mają problemu ze znalezieniem pracy na obecnym rynku. Dodatkowo można wybierać w różnych gałęziach przemysłu. Pamiętajcie, żeby nie obsługiwać tych maszyn bez odpowiednich certyfikatów, ponieważ w bardzo łatwy sposób możecie stworzyć niebezpieczną sytuację zagrażającą nie tylko wam.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Fast-Trans.

PHU „Fast-Trans”

Michał Kuta

ul. Karpacka 10

60-415 Poznań

województwo wielkopolskie

Tel. 600-960-987

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie