Rozwój firm produkcyjnych nieodłącznie wiąże się z koniecznością powiększenia przestrzeni magazynowej. Do wyboru są 3 rozwiązania: wynajem magazynu, skorzystanie z usługi outsourcingu lub wybudowanie własnego obiektu. Ta ostatnia opcja, choć na początku najbardziej kosztowna, w dłuższej perspektywie generuje najmniejsze koszty. O czym jednak należy pamiętać przymierzając się do budowy magazynu dla firmy? Mamy 5 najważniejszych rad.
- Lokalizacja – ma kluczowe znaczenie dla komfortu obsługi magazynu i późniejszych kosztów jego utrzymania. Magazyn nie powinien być zbyt mocno oddalony od siedziby firmy, a najlepiej, jeśli znajduje się w tym samym miejscu. Wybierając teren pod inwestycję koniecznie trzeba sprawdzić dostępność mediów, warunki gruntowe (czy grunt pozwala na budowę dużego obiektu), prawa własności oraz długoletnie plany związane z ewentualnymi inwestycjami drogowymi.
- Bliskość węzłów drogowych – to truizm, ale warto pamiętać o zapewnieniu wygodnego dojazdu do magazynu. TIR-y wysłane przez klientów muszą mieć gdzie zawrócić. Do magazynu nie może prowadzić droga gruntowa, która po opadach deszczu zamieni się w bajoro i uniemożliwi dojazd do budynku. Idealną lokalizacją magazynów są tereny przylegające do głównych węzłów drogowych, autostrad i dróg szybkiego ruchu.
- Możliwość rozbudowy – wybierając teren pod magazyn trzeba uwzględnić możliwość dalszej rozbudowy obiektu. Kupno działki idealnie odpowiadającej wielkości magazynu nie ma sensu, bo za kilka lat może się okazać, że konieczna będzie kolejna budowa. Sam projekt magazynu także powinien uwzględniać możliwość jego łatwej rozbudowy.
- Rozplanowanie magazynu – będzie miało ogromne znaczenie dla efektywności pracy. Projektując wnętrze, układ regałów, ciągi komunikacyjne itd. warto uwzględnić nowoczesne standardy określające normy zarządzania powierzchnią magazynową. Cenna będzie tutaj pomoc doświadczonego logistyka.
- Uzgodnienia – budowa magazynu jest uciążliwa z uwagi na konieczność spełnienia szeregu przepisów BHP i PPOŻ. Nie ma jednak sensu unikać tego obowiązku, ponieważ wiąże się to z bardzo wysokimi karami. Najlepiej jest od razu zgłosić się do odpowiednich służb z prośbą o zaopiniowanie projektu. Warto także wynająć specjalistę z zakresu pożarnictwa i BHP, który na bieżąco będzie monitorować prawidłowy przebieg budowy.
Budowa magazynu jest kosztowną inwestycją, dlatego trzeba zrobić wszystko, aby popełnić jak najmniej błędów – szczególnie na etapie wyboru terenu i rozplanowania obiektu.