Bezpieczna jazda samochodem ciężarowym w upale – o czym warto pamiętać?

Andrzej Winnicki
04.07.2022

Wysokie temperatury szczególnie mocno dają się we znaki zawodowym kierowcom, którzy mają do pokonania kilkaset kilometrów lub więcej. W takich warunkach pogodowych trudno o zachowanie koncentracji, co w naturalny sposób zwiększa ryzyko wypadku. Dlatego warto poznać podstawowe zasady bezpiecznej jazdy samochodem ciężarowym w czasie upału. Omawiamy je w naszym poradniku.

Rozsądnie korzystaj z klimatyzacji

Chodzi o to, aby nie obniżać przesadnie temperatury w kabinie i nie kierować nawiewu bezpośrednio na twarz. Optymalna temperatura, gwarantująca komfortowe warunki jazdy, wynosi 22 stopnie Celsjusza. Jeśli masz w kabinie automatyczną klimatyzację, to ustaw ją w pozycji AUTO.

Chroń wnętrze auta przed nadmiernym nagrzewaniem

Za każdym razem, gdy planujesz dłuższy postój samochodem w trasie, staraj się korzystać z maty ochronnej na przednią szybę. Parkuj w cieniu, aby wnętrze samochodu przesadnie się nie nagrzewało. Pamiętaj, że wystarczy kwadrans postoju w pełnym słońcu, aby temperatura w kokpicie przekroczyła 50 stopni Celsjusza!

Zredukuj prędkość

Paradoksalnie słoneczna, upalna pogoda jest bardziej niebezpieczna niż pochmurna, deszczowa czy z opadami śniegu. Kierowcy tracą czujność, szybciej się męczą, a w dodatku nie biorą pod uwagę tak prozaicznego czynnika jak ogumienie. W upale opony stają się bardzo miękkie, co może wydłużyć drogę hamowania – a już szczególnie na rozgrzanym asfalcie.

Zwiększ odstęp do poprzedzającego pojazdu

Ta zasada jest niezwykle ważna podczas podróżowania autostradą czy drogą ekspresową. W upale nie pozwalaj sobie na to, aby jechać „na zderzaku”, ponieważ nigdy nie wiesz, jak zachowa się kierowca poprzedzającego pojazdu. Może stracić przytomność, zagapić się, zostać oślepiony przez słońce i tragedia gotowa.

Butelka wody zawsze pod ręką

Wybierając się w podróż w czasie upału koniecznie zabierz do kabiny butelkę schłodzonej wody. Jeśli masz chłodzony schowek, to umieść w nim kilka butelek. Uzupełniaj płyny małymi łykami co około 15 minut. W czasie kilkugodzinnej podróży powinieneś wypić minimum 2 litry wody.

Rób częste przerwy na picie i schłodzenie organizmu

Każdą przerwę, na przykład na tankowanie, warto wykorzystać na wypicie większej ilości wody oraz schłodzenie ciała, na przykład polewając sobie głowę wodą, zwilżając kark czy odświeżając się pod prysznicem na stacji benzynowej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie