Bariery elastyczne, a bariery stalowe – różnice

Mariusz Siwko
01.12.2020

Bariery stalowe znajdują zastosowanie w wielu branżach m.in. logistyce. Ich głównym zadaniem jest zabezpieczenie elementów infrastruktury (wyposażenia, konstrukcji budynku, magazynowanych towarów) przed zniszczeniami mechanicznymi. Jednak czy każda z dostępnych na rynku barier posiada takie same właściwości?

Bariery stalowe – cechy

Ochronne bariery stalowe składają się zazwyczaj z takich elementów, jak słupki, prowadnice, pasy profilowe, przekładki, wsporniki, śruby, elementy odblaskowe i inne części pomocnicze. Dodatkowo w celu instalacji i trwałego zamocowania takich barier stosuje się często kotwy. Innym sposobem na przytwierdzenie ich do podłoża jest bezpośrednie przykręcenie. Jednak z żaden z tych sposobów nie jest trwały i przy silnym uderzeniu pojazdu (np. wózka widłowego) prowadzi do wyrwania bariery i trwałego uszkodzenia podłogi.

Bariery stalowe zwykle są malowane proszkowo na kolor żółty. Dodatkowo, aby zachowywały zgodność z przepisami BHP najczęściej pokrywane są przez producentów czarną lub czerwoną folią odblaskową, która jest przystosowana do warunków jakie panują w zakładach (nie niszczy się pod wpływem czynników atmosferycznych, olejów i smarów).

Odbojnice stalowe mogą być stosowane, tak jak bariery elastyczne, do ochrony regałów magazynowych, wyposażenia oraz elementów konstrukcyjnych.

Charakterystyka barier elastycznych

Bariery elastyczne wykonane są z unikalnego tworzywa Memaplex, które amortyzuje uderzenia pojazdów. Ich specjalna struktura z pamięcią kształtu zapewnia pełny powrót belki do pierwotnego kształtu sprzed uderzenia, a opatentowana technologia złączy redukuje i rozprasza energię obciążenia. Dzięki czemu bariery elastyczne pochłaniają ją aż w 80%, dodatkowo zabezpieczając posadzki przed uszkodzeniami.

Dzięki tworzywu, które barwione jest w masie bariery elastyczne nie wymagają malowania, ich kolor jest trwały i nie blaknie. Dodatkowo powłoka cynkowa lub elektroforetyczna podstaw słupków odbojnicy zapewnia zaawansowaną ochronę przed korozją.

Ten typ barier może być stosowany zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz, ponieważ jest odporny na warunki atmosferyczne i posiada testy zgodności z ISO 4892-3. Dzięki temu może być zamontowany w ekstremalnych warunkach, jakie panują np. w chłodniach. Dopuszczalne jest także stosowanie ich w miejscach, gdzie przechowywana jest żywność (posiadają uszczelki higieniczne, które zapobiegają przedostawaniu się zanieczyszczeń do wnętrza bariery).

Sprawdź bariery do zastosowania w pomieszczeniach do przechowywania mrożonej żywności: https://bariery-elastyczne.pl/produkty/typ/traffic-barriers/iflex-single-traffic-barrier-cold-storage/

Bariery elastyczne są w pełni modułowe, co pozwala na wymianę słupków i belek bez konieczności demontażu całej bariery, a także łatwą rozbudowę i zmianę lokalizacji barier zabezpieczających. Ich połączenia zapewniają prosty montaż i demontaż systemu.

Bariery elastyczne posiadają szeroki zakres zastosowania. Najczęściej instalowane są w magazynach, centrach dystrybucyjnych, parkingach, a nawet lotniskach, czyli wszędzie tam gdzie zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa jest normą.

Jakie bariery wybrać?

Zastosowanie barier ochronnych, jak i barier elastycznych jest podobne, poprzez co mogą być one stosowane do tych samych celów. Ich instalacja niewątpliwe podniesie poziom bezpieczeństwa miejsca w jakim zostaną zainstalowane. Zatem, jakie bariery wybrać? Początkowe koszty instalacji barier stalowych są niższe, dzięki czemu budżet jaki na nie przeznaczymy nie będzie tak wysoki, jak w przypadku barier elastycznych. Jednak w trakcie ich eksploatacji będziemy zmuszeni do poniesienia dodatkowych kosztów w celu naprawy podłóg i posadzek, a także wymiany samych barier. W przypadku barier elastycznych ten problem nie będzie występował, ponieważ po  uderzeniu odbojnica powraca do pierwotnego kształtu, a podłoga pozostaje nienaruszona. Co za tym idzie nie ponosimy kosztów związanych z ewentualną naprawą czy wymianą poszczególnych elementów konstrukcji.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie