Relokacja maszyn – proces, w którym nie ma miejsca na błędy

Andrzej Winnicki
05.11.2024

Relokacja maszyn to wyjątkowo skomplikowany proces, który wymaga precyzyjnego wieloobszarowego planu, zabezpieczenie rozwiązań alternatywnych, zdefiniowania pól ryzyka i środków zabezpieczenia.

Firmy działające w tym zakresie muszą posiadać nie tylko obszerną wiedzę i doświadczenie, ale przede wszystkim kierować się holistycznym spojrzeniem na realizowaną inwestycję, obejmując swoją odpowiedzialnością całość zadania, na każdej płaszczyźnie. W tym artykule podamy kilka zdań na temat relokacje maszyn, próbując uzasadnić, dlaczego tak ważne jest kompleksowe podejście do zadania.  Tylko takie może zredukować ryzyka do minimum.

Czym jest relokacja maszyn?

Relokacja maszyn to najprościej ujmując wszystkie procesy związane z przenoszeniem urządzeń z jednego miejsca na drugie (lokalizacja A i lokalizacja B). Choć sam termin “relokacja” jest powszechnie znany i stosowany do wielu rodzajów zasobów, od ludzkich po materialne, techniczne, to w przypadku transferu infrastruktury produkcyjnej mamy do czynienia z pojęciem, które zawiera w sobie ogrom procesów, pól odpowiedzialności, zróżnicowania działań i różnorodności zastosowanych środków. To sprawia, że jedynym bezpiecznym podejściem do realizacji zadania jest kompleksowa obsługa. 

Nie możemy sprowadzić pojęcia “relokacja” do samego transferu, bo samo przemieszczenie maszyn i urządzeń to tylko fragment wyzwania, często nie ten najtrudniejszy. Oprócz tego etapu istnieje wiele wyzwań i zagrożeń w procesie tzw. zerwania maszyny, demontażu, oznakowania, przygotowania nowego środowiska (media zasilające, przebudowy), pakowania specjalistycznego czy procesów uruchomieniowych w nowej lokalizacji.

Jakie są najczęstsze (i najbardziej kosztowne) błędy w procesie relokacji maszyn?

Skuteczną metodą unikania ryzyka jest czerpanie z doświadczenia swojego i innych. Posiadając wiedzę z rynku, dysponując bogatym wielobranżowym doświadczeniem, możemy przewidzieć większość pól  zagrożeń, wyeliminować je w planie relokacji,a nawet zoptymalizować koszty. Niewiele firm relokacyjnych to potrafi. A jakie błędy najczęściej popełniają te pozostałe firmy?

Brak planu

Jeden niewielki błąd w planowaniu lub brak rozwiązania zapasowego może implikować degradację całego przedsięwzięcia nie tylko w sensie czasowym, czyli harmonogramu, ale często powoduje blokadę innych procesów, a w konsekwencji brak możliwości wykonania zadania. 

Nieodpowiedni dobór środków technicznych

Relokacja to reżim czasowy oparty m.in. na dostępności zaplanowanych środków technicznych. Każdy błąd, wynikający z motywów oszczędnościowych, brak wiedzy i doświadczenia lub braku dostępu do właściwych urządzeń może mieć kolosalny wpływ na bezpieczeństwo relokacji. Efektem tego może być załamanie harmonogramu, uszkodzenie mienia lub zastosowanego sprzętu, a przede wszystkim zagrożenie dla życia i zdrowia zasobów ludzkich. Tu koszt może być niepoliczalny.   

Nieprzygotowanie miejsca docelowego

Czasami może się zdarzyć, że skupienie się głównie na transporcie doprowadzi do zaniedbań związanych z niewłaściwym przygotowaniem miejsca docelowego. Pośród wielu aspektów należy sprawdzić warunki lokalne rozładunku, dostępność dróg przejazdu (wysokości, progi), warunki posadowienia, dostępność przyłączy, warunki uruchomienia maszyn i wiele, wiele innych. Każda relokacja jest niepowtarzalna, niesie ze sobą inne wyzwania, stąd pełna check list nowej lokalizacji nigdy nie będzie szablonem, który gwarantowałby pełne przygotowanie nowego miejsca pod nowe maszyny i urządzenia.  

Błędów może być znacznie więcej

Wymieniliśmy tylko 2 grupy pomyłek, które mogą zdarzyć się podczas relokacji urządzeń i maszyn. Z doświadczenia wiadomo, że może być ich znacznie więcej, a każda składa się z całej listy czynników, dynamicznie zmieniającej się dla każdej relokacji. Dlatego tak istotne jest, aby zadanie relokacji zlecać firmom, które mają doświadczenia i mogą z niego kreatywnie korzystać.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie