Podesty ruchome na czas inwentaryzacji

Krzysztof Jagielski
12.12.2022

Podesty ruchome na czas inwentaryzacji

Zbliża się koniec roku. Duże magazyny i sklepy z wysokimi regałami muszą przeprowadzić inwentaryzację. Do wykonania spisu z natury z pewnością przyda się niezawodny podest ruchomy. Sprawdźmy więc, jakiego typu urządzenia są dziś wykorzystywane najczęściej i co się z tym wiąże dla przedsiębiorcy.

Inwentaryzacja magazynu i hali produktowej

Na początku warto sobie uzmysłowić charakter zjawiska, jakim jest inwentaryzacja. To ogrom pracy, zwłaszcza w przypadku naprawdę dużych powierzchni magazynowych. To samo można powiedzieć o halach, które są charakterystyczne dla popularnych sklepów budowlanych, czy meblarskich. Narzędzia, kleje, lampy, akcesoria kuchenne... To wszystko nierzadko znajduje się w konkretnych hangarach produktowych z wysokimi regałami. Nowoczesne podesty ruchome mogą okazać się niezbędne nie tylko w czasie inwentaryzacji, ale w wielu przypadkach są również wykorzystywane do codziennych działań.

W firmach, w których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, inwentaryzację za 2022 r. trzeba przeprowadzić do 31 grudnia 2022 r., przy czym inwentaryzację niektórych składników aktywów można rozpocząć już w październiku 2022 r., a zakończyć do 15 stycznia 2023 r.

Podesty ruchome przejezdne podczas ewidencjonowania inwentarza w wielu przypadkach są eksploatowane okazjonalnie, ale pozwalają uporać się ze spisem w nieco szybszym tempie. Prawdę mówiąc, chyba nikt nie lubi procesu, więc im szybciej się go zakończy, tym lepiej. Niemniej dokładność jest tutaj kluczem. W związku z tym działania prowadzone na podestach ruchomych przebiegną sprawniej, niż z wykorzystaniem drabin, czy też platform, z których trzeba wielokrotnie schodzić. Oznacza to, że praktyczne walory sprzętu mają niebagatelne znaczenie zwłaszcza pod koniec roku.

Jakie podesty ruchome przejezdne wykorzystać do inwentaryzacji?

Do ewidencji wyposażenia magazynu lub sklepu zdecydowanie lepiej pasują podesty ruchome przejezdne. Podczas inwentaryzacji możliwość przemieszczania osób i obiektów jest czymś wręcz bezcennym. W celu sprawnego transportu, przy inwentaryzacji najczęściej wykorzystuje się przejezdne podesty nożycowe oraz podnośniki masztowe - znacznie rzadziej są to modele teleskopowe, czy teleskopowo-przegubowe.

Modele nożycowe mogą pomieścić na platformach 1,2 lub nawet 7 osób jednocześnie. Nożycowa konstrukcja zapewnia możliwość wznoszenia pionowego do nawet 15 m, opcje swobodnego przejazdu między regałami i możliwość sterowania z poziomu kosza. Drugi typ podestów ruchomych wykorzystywany w inwentaryzacjach to model o konstrukcji masztowej. Przejezdne podesty masztowe pozwalają na udźwig 1 lub 2 osób do 230 kg. To kompaktowe maszyny, które mieszczą się w naprawdę wąskich alejkach, a dzięki możliwości obracania masztu i zasięgom bocznym (do 6 m), zapewniają sprawne wykonanie prac także pomięty regałami bez konieczności przekazu. W przypadku podestów ruchomych teleskopowych z przegubami zasięg boczny to nawet 16 metrów.

Warto dodać, że w ofertach wypożyczalni są modele większe i mniejsze każdego z typów.

Na co zwrócić uwagę w przypadku wyboru podestu ruchomego do prac przy spisie?

  1. Elektryczne zasilanie - obsługa podnoszenia platformy roboczej, jak i samo poruszanie się maszyny w przypadku przestrzeni magazynowych oraz sklepów powinno być oparte w całości na energii elektrycznej (są to systemy bezemisyjne w odróżnieniu od napędów spalinowych).
  2. Odstępy pomiędzy regałami (pod to należy dobrać szerokość lub rodzaj podnośnika);
  3. Wysokość regałów (należy wskazać wysokość roboczą, do jakie będzie trzeba sięgać - nie jest to wysokość platformy, a realna wysokość, na jakiej będzie można bezpieczne pracować, bez obawy o konieczność wychylania się poza barierki platformy).
  4. Ilość osób, które będą w jednym momencie w koszu/na podeście ruchomym (konkretne rodzaje i modele zapewniają różne możliwości względem dopuszczalnego udźwigu).

Tania i bezpieczna eksploracja podestu ruchomego?

Podesty ruchome elektryczne mogą być zasilane za sprawą instalacji fotowoltaicznych, jakie często znajdują się na dachach obiektów. Duże magazyn i centra logistyczne mające instalacje są w stanie korzystać z maszyn praktycznie bezkosztowo - wykorzystanie energii odnawialnej przyczynia się do redukcji kosztów operacyjnych związanych z podnośnikiem. Magazyny niemające instalacji mogą wykorzystać prąd z sieci 230 V do ładowania. Nowoczesne podesty elektryczne są bardzo wydajne i na jednym ładowaniu mogą pracować nieustannie od kilku do kilkunastu godzin. Warto pamiętać także o wymaganych uprawnieniach operatora na podesty ruchome oraz konieczności zastosowania środków ochrony bezpośredniej podczas pracy na maszynie.

Podesty ruchome z wypożyczalni, na co dzień lub na potrzeby wykonania spisu 

Coraz więcej magazynów oraz sklepów wielkopowierzchniowych decyduje się na zakup, lub wynajem podestów ruchomych z wypożyczalni i wykorzystuje sprzęt codziennie. W przypadku zakupu maszyny trzeba liczyć się z wydatkami, koniecznością stałego serwisowania maszyny oraz przeglądów UDT. W przypadku wynajmu czy to na czas inwentaryzacji, czy na co dzień, koszt zakupu, serwisów i formalności odchodzą w niepamięć m.in., dlatego wiele firm magazynowych decyduje się na współpracę z wypożyczalniami i wynajem długoterminowy. Jeśli maszyna może nie przydać się w ciągu roku, zdecydowanie korzystniej będzie wybrać najem okazjonalny. Wykorzystasz maszynę na czas wykonania określonych prac, po czym oddasz podest i zapomnisz o dodatkowych obowiązkach.

Artykuł opublikowany w porozumieniu wypożyczalnią AA Herkules Podesty Ruchome.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie