Nieoczywiste kierunki ekspansji zagranicznej polskich firm

Mateusz Nowak
27.06.2023

Analizując możliwości ekspansji na rynki globalne dla polskich biznesów, jest niewątpliwie warto poszerzyć horyzonty poza tradycyjne cele, takie jak Niemcy i reszta tzw. starej UE. Obecny czas sprzyja skupieniu planów i nakierowaniu inwestycji na te kraje, które mogą przynieść największe korzyści biznesowe dla inwestorów.

Wśród tych opcji znajdują się zarówno kraje geograficznie odległe, jak i te położone bliżej - na przykład z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Choć warto zauważyć, że nie chodzi tylko o Czechy czy Słowację. Kraje takie jak Rumunia, Chorwacja, Bułgaria i Węgry, które zdobywają coraz większe zainteresowanie wśród polskich przedsiębiorców, oferują wiele możliwości. Warto również bliżej przyjrzeć się Albanii i Bośni i Hercegowinie. Wielkim wyzwaniem będzie Ukraina i - coraz bardziej dążąca do integracji z Europą - Mołdawia.

W każdym z tych krajów jest przestrzeń dla dobrych projektów i nie brakuje atrakcyjnych możliwości inwestycyjnych - powiedział Marcin Prusak, dyrektor zarządzający Funduszem Ekspansji Zagranicznej, PFR TFI, na Europejskim Kongresie Gospodarczym. - Na podstawie moich długoterminowych obserwacji i doświadczeń, polskie firmy, po znalezieniu atrakcyjnej niszy, szybko potrafią ją zasiedlić i uczynić punktem wyjścia do dalszej ekspansji. A PFR TFI, poprzez zarządzane fundusze, może rozszerzyć możliwości inwestycyjne i zwiększyć potencjał finansowy polskich przedsiębiorców. Zawsze na precyzyjnie ustalonych, rynkowych warunkach - przekonywał Marcin Prusak.

Niedoceniane Trójmorze

Narody Inicjatywy Trójmorza składają się z 12 krajów, które łącznie zajmują 1/3 terytorium i populacji Unii Europejskiej. Wspólnie, ich suma produktu krajowego brutto (PKB) stanowi 1/5 PKB UE. Niemniej jednak, prawdziwą siłą tych krajów jest ich potencjał na przyszłość. Już teraz ich tempo wzrostu gospodarczego jest znacznie wyższe niż krajów tzw. starej Unii Europejskiej - wynika to z analizy, którą przedstawił Jerzy Kwieciński, wiceprezes zarządu Banku Pekao podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Zgodnie z tymi badaniami, PKB krajów Trójmorza ma tendencję do dalszego wzrostu w tej dekadzie, z oczekiwanym wzrostem co najmniej o 1/3 obecnego poziomu. Przewiduje się, że tempo wzrostu będzie o 2-3 punkty procentowe wyższe niż średnia dla bogatszych krajów UE.

Kraje Trójmorza są pełne potencjału, ale ten rozwój jest hamowany przez niedostatek kapitału. Są potrzebne fundusze na rozbudowę i modernizację infrastruktury, sieci transportowych, energetyki i oczywiście sektora cyfrowego.

Magnes przyciągający inwestycje z Polski

Pomimo że głównym partnerem handlowym Polski są Niemcy, kraje Trójmorza stanowią ponad połowę polskich bezpośrednich inwestycji zagranicznych - zauważa Marcin Prusak. Polskie firmy są aktywne w regionie Trójmorza od dłuższego czasu, niezależnie od młodego wieku Inicjatywy. Przedsiębiorcy są skłonni do inwestowania w tym regionie, zarówno poprzez przejęcia, jak i ekspansję poprzez tworzenie własnych firm.

Asseco, Maspex, Inter Cars, Mokate, Ecol, R22, to tylko niektóre polskie firmy, które zainwestowały w kraje Trójmorza. Fundusz Ekspansji Zagranicznej zarządzany przez PFR TFI pomógł w finansowaniu ekspansji R22 do Rumunii i Chorwacji.

Zaciekawił Cię ten temat? Całość znajdziesz na stronie Log24 - serwisie informacyjnym z branży logistycznej, magazynowania oraz transportu.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie