Osoby, które nie mają problemu z pracą pod presją czasu, potrafią podejmować szybkie (i trafne) decyzje, są komunikatywne i ciekawi je praca w transporcie, mogą spróbować swoich sił w zawodzie spedytora. Jak zostać spedytorem i czym dokładnie zajmuje się osoba pracująca na tym stanowisku?
Spedytor – czym się zajmuje?
Można śmiało zaryzykować tezę, że w firmach transportowych i logistycznych spedytor jest „człowiekiem od zadań specjalnych” – to on odpowiada praktycznie za cały proces transportu danego towaru. Najpierw wybiera odpowiedni środek transportu (najczęściej jest to transport morski lub drogowy), następnie negocjuje z przewoźnikami warunki przewozu (w tym m.in. koszty, termin dostawy, ale i sposób zabezpieczenia ładunku), a później przystępuje do planowania i organizacji całego transportu. Obejmuje to zarówno zaplanowanie samej trasy, jak i przygotowanie oraz dostarczenie odpowiedniej dokumentacji.
Na tym jednak rola spedytora się nie kończy; spedytorzy zazwyczaj monitorują również przewóz transportu, z jednej strony pozostając w ciągłym kontakcie z dostawcą, z drugiej – z klientem, który oczekuje na zamówiony towar. Jeśli w trakcie transportu pojawią się jakiekolwiek problemy (np. opóźnienie w dostawie, ale i uszkodzenie transportu lub jego kradzież), ich rozwiązaniem również zajmuje się zazwyczaj spedytor. Z tego względu w tym zawodzie najlepiej sprawdzą się osoby zdyscyplinowane, ale i umiejące pracować pod ogromną presją czasu.
Czy praca spedytora jest trudna?
Bez wątpienia jest to niezwykle odpowiedzialna praca, wymagająca wielu zróżnicowanych kompetencji, a także wiedzy z zakresu optymalizacji procesów, logistyki czy nawet – podatków. Bardzo ważna jest też terminowość, gotowość do rozwiązywania wielu problemów pojawiających się podczas transportów, jak i (najczęściej) dogłębna znajomość procedur celnych i regulacji międzynarodowych.
Jednocześnie jest to praca dająca wiele satysfakcji i idealna dla osób, które uwielbiają negocjować, lubią mieć realny wpływ na funkcjonowanie firmy, a w dodatku interesujących się zagadnieniami z zakresu transportu i logistyki. Aby móc jednak rozpocząć pracę w zawodzie spedytora, trzeba najpierw zdobyć odpowiednią wiedzę i umiejętności. Pomóc w tym mogą studia na kierunku Logistyka i spedycja międzynarodowa.
Studia na kierunku Logistyka i spedycja międzynarodowa na Uniwersytecie WSB Merito
Studenci kierunku prowadzonego przez Uniwersytet WSB Merito zdobywają umiejętności niezbędne, by rozpocząć karierę w branży transportowej. Podczas zajęć uczą się planować i wdrażać kompleksową obsługę spedycyjną, zarówno w transporcie krajowym, jak i międzynarodowym. Oprócz tego zdobywają też wiedzę dotyczącą przyjmowania zleceń spedycyjnych i ich wykonywania. Po ukończeniu studiów potrafią samodzielnie zorganizować i zaplanować transport, przygotować odpowiednie dokumenty i negocjować stawki transportowe. Warto dodatkowo zaznaczyć, że wiedza zdobyta w trakcie studiów pozwoli absolwentom na podjęcie pracy nie tylko w zawodzie spedytora, ale też logistyka, agenta celnego, dyspozytora ruchu czy koordynatora projektów logistycznych – co jest dodatkowym atutem tego kierunku. Z tego względu osoby, które zdecydują się na studia na Uniwersytecie WSB Merito, mogą znaleźć zatrudnienie zarówno w międzynarodowych firmach transportowych, jak i przedsiębiorstwach produkcyjnych, firmach dystrybucyjnych, centrach usług logistycznych czy firmach kurierskich.
Artykuł sponsorowany